İnterneti Nazi’ler bastı

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Almanya’nın önde gelen bilgisayar dergilerinden Computerbild, gençler tarafından sıkça ziyaret edilen "www.youtube.com" adlı internet sitesinde çok sayıda Nazi videosunun bulunduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Computerbild dergisi, son sayısında İngilizce yayın yapan söz konusu internet sitesinin Almanya’da yasak olan ırkçı şarkılara yer verdiğini aktardı. Landser grubunun "Berlin bleibt deutsch-Berlin Alman kalacak" ile Böhsen Onkelz’in "Endlöser-bitirici" şarkılarını buna örnek olarak gösteren dergi, dünyanın çeşitli yerlerinden çok sayıda ırkçı grubun da sitede yer aldığını kaydetti.

2005 yılının güz aylarında kurulan Youtube adlı site, internet kullanıcılarına kendi üretimi videoları izleme olanağı sunuyor. Bütün kullanıcılar, bu siteden ücretsiz olarak video izleyebiliyor. Dergi, merkezi Amerika’nın Kaliforniya şehrinde olan Youtube internet sitesinden günde yaklaşık 70 milyon video-klipin izlendiğini belirtti. Derginin aktardığına göre, içerik olarak sakıncalı bulunan filmleri sadece siteye kayıtlı olanlar izleyebiliyor, sakıncalı video-klipler diğer ziyaretçilere kapalı bulunuyor. Siteye kayıt olmanın çok kolay olduğuna işaret eden bilgisayar magazin dergisi, ayrıca yaş sınırının da bulunmadığını vurguladı.

Computerbild, ortaya çıkardığı bu aşırı sağ videolarla ilgili ’Jugendschutz.net’i bilgilendirdiğini duyurdu. Jugendschutz.net; adlı internet sitesi geçlere zararlı olabilecek internet sayfalarının ihbar edildiği resmi bir internet sitesi. Jugendschut, gelen ihbarlar üzerine 2001 yılından bu yana 750 aşırı sağ siteyi internetten kaldırtmış.

Jugendschut’un yaptıkları ihbarı değerlendireceğini ve derhal harekete geçeceğini aktaran Computerbild, Youtube’dan ise, şimdiye kadar her hangi bir açıklama alamadıklarını açıkladı. Dergi, Alman velilere seslenerek, Jugendschutz’a konuyla ilgili ihbarda bulunmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious