İnternet'in 14'üncü yaşı kutlanıyor

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

İnternetin Türkiye'ye gelişinin yıl dönümünü de kapsayan İnternet Haftası, bu yıl 9-22 Nisan 2007 tarihleri arasında kutlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnternetin Türkiye'ye gelişinin yıl dönümünü de kapsayan İnternet Haftası, bu yıl 9-22 Nisan 2007 tarihleri arasında kutlanacak. Kutlamalar bu kez Ankara yerine Samsun'dan başlatılacak.

Geçen yıllarda Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki İnternet Kurulu'nca organize edilen İnternet Haftası kutlamaları, bu yıl sivil toplum örgütlerince düzenleniyor.

Kutlamaların organizatörlerinden Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk bağlantısı 12 Nisan 1993'te gerçekleştirilen internetin bu yıl Türkiye'ye gelişinin 14. yılını kutlayacaklarını ifade etti.

KUTLAMALAR, HER YIL BAŞKA KENTTE BAŞLAYACAK

İnternet Haftası etkinliklerinin bugüne kadar Ankara'da 12 Nisan'daki ''Doğum Günü Partisi'' ile resmen başlatıldığını anımsatan Akgül, bu yıldan itibaren açılış törenlerinin Anadolu'ya kaydırılacağını bildirdi. ''İnternet Haftası heyecanını artık Anadolu'ya taşımak istiyoruz'' diyen Akgül, bu yılki açılış etkinliklerinin Samsun'da yapılacağını belirtti.

Samsun'da İl İnternet Kurulunun aktif çalışmalar yaptığını dile getiren Akgül, gelen talep doğrultusunda açılış törenlerini Samsun'a aldıklarını kaydetti. Akgül, gelecek yıllardaki İnternet Haftası açılışlarının her yıl bir başka kentte gerçekleştirileceğini bildirdi.

Akgül, hafta kapsamında ülke genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirileceğini bildirdi. Panel, konferans ve seminer gibi faaliyetlerle interneti tanıtmak ve kullanıcılarda bilinci artırmak istediklerini vurgulayan Akgül, bu yılki panellerde ''Türkiye üzerindeki kara bulutları'' ele alacaklarını ifade etti.

TARTIŞMA KONULARI

Akgül, oturumlarda, Youbute'ye erişimin engellenmesi, internete bazı kısıtlamalar getirilmesi amacıyla yasa hazırlıklarının yapılması, sektördeki özelleştirme, serbestleşme ve altyapı sorunlarının ana gündem maddesini oluşturacağını belirtti.

Bu yıl İnternet Haftası dolayısıyla ''http://internethaftası.org.tr'' adresinden bilinçli kullanım konusunda güvenlik rehberi yayınlayacaklarını belirten Akgül, bazı ücretsiz güvenlik yazılımlarına erişim linklerinin de sayfada yer alacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious