Internetin yanlis kullanimi ahlaki bozuyor

  • Giriş : 25.11.2005 / 00:00:00

ANKARA - Bagimsiz Egitimciler Sendikasi'nin hazirladigi raporda, internet ve chat gibi iletisim araçlarinin yanlis kullanilmasina bagli olarak gençligin ahlaki ve kültürel erozyona sürüklendigine dikkat çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rapora göre, internet ve chat gibi iletisim araçlarinin yanlis kullanilmasina bagli olarak, gençlik ahlaki ve kültürel erozyona dogru sürükleniyor.

Her mahalle kösesinde açilmaya baslanan internet kafeler gençligi teknolojiyle tanistirmak ve egitmekten çok, kötü aliskanliklar kazandiriyor. "Bilgisayar ve internet olan evlerde, ailelerin internette girilen siteleri önceden gözden geçirmemeleri, zararli sitelere girisi engelleyen filtre programlarini kullanmamalari nedeniyle çocuklar internetten faydalanma yerine daha çok zarar görüyor" denilen raporda; ailelerin bu yeni teknolojiyi tam olarak tanimamalari veya gerekli itinayi göstermemeleri yüzünden gençler ve çocuklarin, internetten büyük zararlar gördügüne dikkat çekiliyor.

Internete ödevlerini yapmak bahanesiyle oturan ögrencinin, ödevin yaninda, internette sohbet ettigi veya internette çok fazla vakit geçirerek hem dersini ihmal ettigi hem de internete bagimli hale geldigi vurgulanan raporda, "Internet kafelere sikça giden veya evde internette çok zaman geçiren ögrencilerin okul basarisinda ve sosyal hayatinda olumsuz etkilenmeler meydana gelmektedir. Hatta bazi ögrenciler psikologdan yardim almasi gerekecek düzeyde bagimli hale gelebilmektedir" ifadelerine yer veriliyor.

Raporda ailelere yönelik su uyarilara yer veriliyor:

-Çocuklariniza, internette tanimadigi insanlara kendi veya yakinlari hakkinda kisisel bilgiler vermemesi gerektigini tembihleyin.

-Egitici ve ögretici sohbet odalari disinda ki odalari ziyaret etmesine izin vermeyin.

-Çocuklarinizin ziyaret edebilecegi siteler bulun ve birlikte siteleri ziyaret edin.

-Internette basibos gezinerek, çocuklariniza kötü örnek olmayin.

-Internette çocugunuzun girdigi siteleri önceden gözden geçirin.

- Zararli sitelere girisi engelleyen filtre programlarini kullanin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious