İnternetle kapıcılar tarihe karışıyor

  • Giriş : 27.01.2006 / 00:00:00

Ülkemizde, geçtiğimiz son 2 yıl içerisinde, e-ticarette ciddi yükseliş grafiği gözlendi ve Kemal Sunal'ın başrolünü oynadığı Kapıcılar Kral'ı filminde oynadığı gibi kapıcılar artık pek çalışamayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Günümüzde ağırlıklı olarak B2B (firmadan firmaya) olarak gerçekleşen e-ticaret, birkaç yıl içerisinde B2C (firmadan son kullanıcıya) olarak hayatımıza daha yoğun girecektir. Böylece, alışveriş alışkanlığımız online ortama taşınacak. Dünya genelinde her gün yeni teknolojiler sahneye çıkarken, eski teknolojilerin sahneyi kapattığını söyleyen KOBİ Danışmaları Derneği (KOBİDA) Başkanı Mehmet Önder, “Teknoloji, bireylerin hayat biçimlerini, alışkanlıklarını değiştiriyor. Evlerde internet kullanılmasının yaygınlaşmasıyla, insanlar kapıcıdan bir şey istemek yerine, direkt markete online olarak isteklerini yazacak, market de gönderecek. Böylece klasik kapıcılık mesleği, yerini başka bir sürece bırakacak. Marketler, kebapçılar gibi küçük işletmeler internet dünyasındaki yerini alarak, müşterilerine online hizmet vermeye devam edecek. Bugün mağaza zincirleri kurmaya yatırım yapan işletmeler, gelecekte internetten satışların artmasıyla büyük alanlarda faaliyet gösterip, toplu dağıtım kanallarına yatırım yapacak” şeklinde konuştu.

e-ticaret hızla büyüyor
2006 yılının e-ticarette sıçrama yılı olacağını ifade eden Önder, “Son yıllarda, bilgisayar satışlarının yılda ortalama %30 büyümesi paralelinde, internet kullanımının yaygınlaşması ile e-ticaret hacmi katlanarak büyüyor. 2005 yılında 1.2 milyar dolar olan e-ticaret işlem hacmi, 2006 yılı sonunda 2 milyar doları geçecek. 2009 yılında ise bu rakam 5 milyar doları aşacak” dedi. Dünyada 7.2 trilyon doları aşan e-ticaret hacminin katlanarak büyüdüğünü anlatan Önder, yapılan tahminlere göre, 5 yıl içerisinde dünya perakende ticaretinin %15’inin internet üzerinden yapılacağını işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious