İnternette alışveriş daha güvenli olacak

İnternette alışveriş daha güvenli olacak .11339
  • Giriş : 28.10.2007 / 07:49:00
  • Güncelleme : 28.10.2007 / 07:51:57

BKM, kredi kartı ile internet üzerinden yapılacak alışverişlerde güvenli bir alışveriş ortamı sağlayacak 3D SECURE uygulaması için gerekli platformu hayata geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kredi kartı ile internet üzerinden yapılacak alışverişlerde, hem ticari sitelere, hem de kart kullanıcılarına güvenli bir alışveriş ortamı sağlayacak 3D SECURE uygulaması için gerekli platformu hayata geçirdi.

Kart sahibi ile e-ticaret işyerinin işlem esnasında birbirlerini doğrulayabilmeleri üzerine kurulu bir güvenlik uygulaması olan 3D SECURE’da, internette gerçekleşecek herhangi bir ödeme işlemi sırasında kart, doğrudan alınmış olduğu bankanın sistemlerine yönlendiriliyor. Bu yönlendirme sonrasında, bankanın sistemine şifre girilerek işlem onaylanıken, böylelikle kart numarası başkaları tarafından biliniyor olsa bile, şifreyi sadece kart sahibi bildiği için, elektronik güvenlik sağlanmış oluyor. Geçtiğimiz yıl başlatılan chip&PIN uygulaması ile kredi kartı sahtekarlığının önünün kesildiğini belirten Bankalararası Kart Merkezi, yaptığı açıklamada, 3D SECUR E ile , sahtekarlık çetelerinin yeni hedefi olan internette, ciddi bir güvenlik duvarı oluşturularak, Türkiye’de eticaretin gelişimine olanak sağlanacağını belirtti. BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, kart sahiplerinin güvenliğinden emin olamadıkları sitelerden alışveriş yapmamalarını, mutlaka 3D SECURE uygulamasını bulunduran siteleri tercih etmeleri uyarısı yaparken, “Bu uygulamayla, sahtekârlık çetelerine karşı büyük bir güvenlik duvarı oluşturarak, Türkiye’de e-ticaretin güvenli olarak gelişimini olanak sağlayacaklarını” dile getirdi. 3D SECURE uygulaması halen Türkiye’nin önde gelen 1,100’ü aşkın e-ticaret sitesi tarafından kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious