İnternette fotoğraflı tuzak

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Antalya'da bir inşaat şirketinin ortağının elektronik postasına kadın fotoğrafı göndererek iş başvurusunda bulunan kişi, virüslü programla iş adamının banka hesabının şifresini kırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'da bir inşaat ve müteahhitlik şirketinin ortağı inşaat mühendisi Hüsnü Akbal, şirketin personel alımıyla ilgili verdiği iş ilanı için mail adresine özgeçmiş gönderildiğini gördü. İş adamının adresine gelen mailde bir kadın resmi ve altında “Seyahat engelim yoktur. Şirketinizde çalışmak istiyorum. CV bilgilerim için fotoğrafımı tıklayın” ibaresi yer aldı. Hüsnü Akbal, CV bilgileri için fotoğrafı tıkladığında, kadın fotoğrafı ve CV bilgileri aracılığıyla internet bankacılığında kullandığı vadesiz döviz hesabının şifresinin kırıldığı anlaşıldı.

Şifreyi kıran zanlının hesaptaki 4 bin 500 doları tekrar tekrar deneyerek havale yapmaya çalışmasını Akbal'ın hesabının bulunduğu bankanın görevlileri fark etti. Zanlı, Akbal'ın, hesabından para transferi konusunda kısıtlama yapması nedeniyle parayı başka bir hesaba aktarmayı başaramadı. Bu arada, hesabın bulunduğu bankanın internet şubesi yetkilileri, söz konusu hesaptan ısrarla para transferi yapılmak istenmesi üzerine Hüsnü Akbal'a bilgi verdiler.
Banka yetkilileri, Hüsnü Akbal'ın hesabına giren kişinin bilgisayarının IP numarasını tespit ettiler.

İş adamı Hüsnü Akbal, söz konusu göstermelik sahte isim, IP numarası ve yapılan işlemleri gösterir belgelerle birlikte Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Savcılığın, IP numarasının ait olduğu bilgisayarla kullanıcı kişiyi tespit etme çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

İş adamı Hüsnü Akbal, gazetecilere yaptığı açıklamada, iş başvurusu gibi gönderilen maildeki kadın resmi ve CV'yle birlikte gönderilen virüslü programla şifresinin kırıldığını belirterek, şöyle dedi:

“Hesabımda kısıtlı transfer talimatı verdiğim için şanlıydım. Çok uğraşılmasına rağmen param alınamadı. Ama herkes bu kadar şanslı olmayabilir. İnternet bankacılığını kullananlar, kendilerine gönderilen fotoğraflı dosyalar konusunda dikkatli olsunlar.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious