İnternette kaçıncı ülkeyiz?

İnternette kaçıncı ülkeyiz?.13470
  • Giriş : 03.05.2008 / 14:00:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 17:14:14

Geniş bant internet erişimi konusunda yayınlanan bir araştırmaya göre, internet erişim miktarımız iyi gibi görünse de geniş bantta sınıfta kalıyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan ITIF (Bilgi Teknolojileri ve Yenileşim Vakfı) vakfı tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'nin, gelişmiş Avrupa ve dünya ülkelerine oranla geniş bant internetteki durumunun pek iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Tabii ki aşağıdaki tabloda kalkınmış ülkelerle kendimizi kıyasladığımızı belirtmemiz gerekir.

Bu tabloyu, hedeflediğimiz yerlerden ne kadar uzakta olduğumuzu gösteren ve bizi kamçılayan bir tablo olarak düşünmenizi isteriz

Bilgiler sırasıyla; sıralama, ülke, hane başına geniş bant aboneliği oranı, ortalama geniş bant erişim miktarı (indirme hızı) ve Megabit başına  USD cinsinden fiyat.

Durum Değerlendirmesi

Buradaki sıralamalar genel bir puan ortalamasına göre yapılmış durumda ve değerlendirmeye alınan şey fiyatlar, kişi başına düşen abonelik miktarları ve sunulan ortalama hız.

Bu durumda, ülkemizdeki fiyatların kötü olmadığını bile düşünsek fiyat karşılığı alınan hizmet miktarının (bant genişliğinin) azlığı sebebiyle bu sıralamada uzun süre yukarılara çıkmamız mümkün görünmüyor.

shift

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious