İnternette pişti, Unkapanı'na düştü

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Kral TV’nin “En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı” dalındaki beş adayından biri olan Neslihan, internetle adım attığı müzik dünyasında basamakları bir bir tırmanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önceleri Unkapanı’ndaki müzik şirketi patronlarının dinleyerek ya da tesadüfen rastladığı sesleri beğendiği dönemler artık geride kalıyor.

‘vazgectimsenden.com’ adlı gençlerin rağbet gösterdiği 150 bin üyeli internet sitesinde Neslihan’ın seslendirdiği “Hiç Sevmedim” adlı şarkı binlerce kişi tarafından indirilince Arma Müzik şirketi ona albüm çıkarmayı teklif etti. Ve Neslihan’ın “Karalarda Beyazlar” adlı ilk albümü Nisan 2006’da bu şirketten çıktı. Mart 2007’de Kral TV’de halkın oylarıyla belirlenen sanatçılar arasında ilk beşe kaldı. Nisan ayı sonuna kadar sürecek oylama sonrası mayıs ayında 2006 yılının en iyi çıkış yapan kadın sanatçısı belirlenecek. Üniversite öğrencisi Neslihan gibi bu dalın bir diğer adayı İrem Yağcı da internetten meşhur olup albüm çıkaran bir üniversite öğrencisi.

İlk gitarını lise yıllarında üniversite sınavına hazırlık kitapları satarak ailesinden gizlice alan Neslihan’ın ilk albümündeki beste, söz ve şarkıların tamamı kendine ait. Şarkı sözleri yaşanmış hikâyeler. Müzisyen Atilla Özdemiroğlu bu yönüyle onu ozana benzetmiş ve özgün sesiyle müzik dünyasında başarılı olacağını söylemiş. “Para ve şöhretin beni değiştirerek yolun başındaki bu içten halimi kaybettirmesinden korkuyorum.” diyen Neslihan ile müziğe nasıl başladığını ve gelecek adına hayallerini konuştuk.

İlk albümde satışlar nasıl gidiyor?

En son 15 bindi albüm satışı. İyi gidiyor.

Gitarla tanışana kadar müziğe olan ilgin nasıldı?

Albümde bütün parçaların söz ve müzikleri bana ait. Benim için müzik, sadece gitarla şarkı söylemek anlamı taşımıyor. Müzik benim için söz yazmak, bestelemek ve yorumlamak. Lisedeyken arkadaşlar sesin çok güzel diyorlardı. Bir enstrümanla sesimi birleştirmeye ve gitar almaya karar verdim. Üniversite sınavlarına hazırlandığım dönemde ÖSS kitaplarımı satıp çok uygun bir fiyatla arkadaşımın gitarını aldım. Kitaplarımı nasılsa tekrar alırım diye düşündüm. Gitarı sessizce odamın köşesine koydum. Bir zaman sonra da ailem duydu. Babam yaptığım besteleri çok beğendiği için ailem daha rahat ve çabuk kabullendi. En büyük destekçim babam oldu.

İnternette nasıl ünlü oldun?

İnternetle aram çok fazla yok. Takipçisi de değilim. O dönemde internete de şarkı atılıyormuş, yayılıyormuş, bu tür şeyler varmış. Biz de babamın prodüktörlüğünde albüm yapmaya karar vermiştik. O sırada vazgectimsenden.com adlı internet sitesi Kayahan gibi sanatçıların yeni albümlerinden parçalar koyarken benim de “Hiç Sevmedim” adlı parçama yer vermiş. Sonra orada parça aldı başını gitti. Böyle hit olmasını filan da beklemiyordum.

Sonra Unkapanı’ndan teklif mi geldi?

Evet. Ama anlaşma aşamasında karşılaştığımız sözleşmeler bizi çok şaşırtıyordu. Şartları kabul edilmeyecek haldeydi. Biz yola çıkarken albüm, bir hedef bir amaç değildi. Albüm bir şeyleri anlatmak için köprüydü.

Kral TV’de ilk beşe kalmayı bekliyor muydun?

Her şey ani gelişti. Şu an iki yıl oldu. İnternetteki şarkının süresi bir yıl, albümüm de çıkalı bir yıl oldu. İnanılmaz bir kitle var. İlk konserimi Aralık 2006’da Gazi Üniversitesi’nde verdim. Albüm iyi gidiyordu; ama medyatik olmadığım ve görselliği sevmediğim için nasıl olacak, kaç kişi gelecek diye merak ediyordum. Bin kişilik bir salondu. Benim için salonun dolması yeterliydi; ama 3 bin kişi katıldı. Şarkıları herkes biliyor. Arkasından Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde 5 bin kişilik bir katılım oldu. 3 üniversitede daha konser verdim ve onlar da çok iyi geçti. İnternette en çok indirilen albümler arasında hep ilk 10 içinde yer aldık. Hiç Sevmedim şarkısını internette gördükten sonra albümü bekleyen bir kitle vardı. Bu, satışa da yansıdı.

Müzik yapmanın sendeki karşılığı nedir?

En iyi yapabildiğin işi yaparsan beklenen faydayı sağlarsın. Biz biraz geç keşfettik bendeki bu en iyi söz müzik yorumunu. Ben bir sayfaya karalıyordum, şarkıyı çalıyordum arkadaşlarım diyordu ki: ‘Ben huzur buluyorum, dinleniyorum. Sözlerinde hayatımdan bir şeyler buluyorum.’ Bu sayı gittikçe arttı. Şarkı söylemeyi çok sevmekten başlıyor her şey. Arkadaş ortamında sen şarkı söyle diye başlıyorlar. Ben de söylemekten çok zevk alıyordum. Bu çocukluktan beri bir sevgi. Kulağımın çok iyi olması, bir melodiyi hemen kapıp söylüyordum her zaman. Ama benim için gerçekten müzikten önemli bir şey de var, o da yazmak. O şarkının sözleriyle ne anlatıyorsun?

Sen hangi sanatçıları dinlersin?

Barış Manço, Belkıs Özener, Leman Sam benim için başta gelir. Ama ağırlıklı olarak tasavvuf müziği dinliyorum çocukluğumdan beri. Ney, tambur, kanun, ud sesi beni çok etkiler. Göksel Baktagir’i çok dinlerim. Müziği icra eden birisi olarak benim için bir numara Leman Sam’dır. Müzeyyen Senar’ı da çok severim.

Ulaşmak istediğin hedefte ne var?

Bu yola niyetlenmemin çıkış noktasında insan var. Hiçbir zaman kendimi Türkiye, İstanbul diye sınırlamadım. Yabancıya albüm yapmayı da düşünüyorum. İngilizce işletme okuduğum için bu çok önemli benim için. Her yere ulaşabilmek, bir şeyler anlatabilmek istiyorum.

Okulu bitireceksin tabii ki...

Tabii ki. Arkadaşlar her ne kadar ‘sen hâlâ okula mı geliyorsun’ deyip ya da arkamdan ‘senin yerinde olsam okulun önünden bile geçmezdim’ diye bağırsalar da benim için üniversitenin o yolunda yürüyüp yeşilliklere dokunarak sınıfa gitmek çok önemli. Okul belki bir yıl uzar belli aksaklıklar olur; ama bitireceğim.

Albümden önce müzik camiasından görüştüğünüz kimse oldu mu?

Evet Atilla Özdemiroğlu ile görüştüm. Biz yarım saatlik randevu aldık, 3 saat görüştük. Eğitim alır mıyım nota şan falan diye. Çünkü bende hiçbir eğitim yok. Gitar üzerine sadece. Kendim yazıyorum, besteliyorum. Bana bunların sadece araç olarak kullanıldığını, özgün olarak şarkılarımın güzel olduğunu söyledi. Bana ‘Senin gibi 17 yaşında ilk Nazan Öncel gitarıyla gelmişti’ dedi. Besteci, şarkıcı ve söz yazarları ile bir de halkın derdini dile getiren ozanları hatırlatıp benim bir ozan olduğumu söyledi.

Müzik eğitimi alacak mısın?

Şu an gitar ve nota üzerine eğitim alıyorum. Ses eğitimi almayı düşünmüyorum. Kendime has bir okuyuşumun olduğunu, ses eğitimi alırsam bu özelliğimin gidebileceğini söylediler. Ben buna katılıyorum, sadece nota ve gitarımı ilerleteceğim.

Besteler nasıl çıkıyor?

Empatiyi çok rahat kuruyorum. ‘Hiç Sevmedim’, ablam yaşındaki bir arkadaşın hikayesiydi. Ondan çok etkilendim. Bir yıl boyunca anlatmıştı bana ve o şarkı çıktı. ‘Sen’ bir sevgiliye gibi; ama değil. O hafta bir evladın anneye rest çekip evi terk ettiğine şahit oldum. İşyerine çok emek vermiş bir işçiyi, patronun işten çıkarmasına şahit oldum. ‘Sen’ böyle çıktı.

Hiç Sevmedim neyi anlatıyor?

Yaşanmış bir hikâye var orada. Kavuşamayan iki kişinin hikâyesi anlatılıyor.

Sevgili mi?

Evet. Şarkının ilk yarısını, nakaratını ağabeyime yazdım. O Ankara’yı kazandı gitti, şarkı öyle yarım yamalak kaldı. Arkadaşım o hikâyeyi anlattıktan sonra da şarkı bitti.

Şöhret samimiyetini bozabilir mi?

Ben ‘para beni değiştirmez, korkmuyorum’ dersem bu bitişin başlangıcı olur. Tabii ki her zaman korkuyorum. İnsanız, yani mayamızda var bu bizim. Onun için önlemleri almak lazım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious