İnternette Türkçe karakter dönemi

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

İnternette ".tr" uzantılı sitelerin adlarında Türkçe karakter kullanımı 4 Aralık'tan itibaren başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de internetin ilk kullanıldığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde faaliyet gösteren ve internet sayfalarının ".tr" uzantılı alan adlarını tahsis eden "nic.tr" sitesinin girişimleriyle Türkçe karakterli alan adı sistemi hayata geçiriliyor. "nic.tr" yönetiminin yaptığı açıklamaya göre, internet sitelerinin gerçek veya tüzel sahiplerine "ğ, ı, ü, ş, ö, ç" harflerini kapsayan Türkçe karakterler içeren alan adları tahsis edilecek.

İnternette bir ilk olan çalışma 4 Aralık 2006 tarihinde başlayacak. Mevcut alan adı sahipleri, sistemde kayıtlı olan alan adlarının Türkçe karakterli karşılıkları için, 4 Mart 2007 tarihine kadar başvurabilecekler. Bu başvurular sırasında nic.tr tarafından ilgili alan adına ilişkin daha önce gönderilmiş belgelere istinaden yeni bir belge talep edilmeyecek. Sistem, Türkçe desteği olan Firefox veya IE 7.0 gibi bir tarayıcı ve Türkçe karakterlerin yüklü olduğu bilgisayarlardan ve dünyanın her tarafından efektif olarak kullanılabilecek. Buna göre yeni sistemde "www.basbakanlik.gov.tr" yerine "www.başbakanlık.gov.tr" alan adını almak mümkün olacak.

HIZLI DAVRANMAYANLAR SİTELERİNİN TÜRKÇE İSİMLERİNİ KAPTIRACAK

4 Mart 2007 tarihinden itibaren yapılacak olan ve Türkçe karakter içeren tüm alan adı başvuruları, mevcut alan adının sahip ve sorumlu bilgileri kontrol edilmeden, halen uygulanmakta olan "ilk gelen alır" ilkesiyle tahsis edilecek. Türkçe karakterler içeren bir alan adı için başvuruda bulunulduğunda, bu alan adının latin alfabesindeki karşılığı ile kayıtlı bir alan adı yok ise, "https://www.nic.tr" adresinde varolan prosedür izlenecek.

Türkçe karakter içeren alan adları, "com.tr", "org.tr" gibi belgeli tahsis edilen uzantılar için hak sahipliğini gösteren resmi belgelere istinaden, "web.tr", "gen.tr" gibi belgesiz tahsis edilen alan adlarında ise "ilk gelen alır" yaklaşımı ile hareket edilerek, başvuru yapan kişi ya da kuruluşa tahsis edilecek. Ayrıca, Türkçe alan adları diğer alan adları ile aynı fiyattan satışa sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious