İnternetteki suç sitelerinin başı dertte!

İnternetteki suç sitelerinin başı dertte!.10983
  • Giriş : 17.03.2008 / 11:46:00

Sanal ortamda işlenen suçların önlenmesi amacıyla faaliyete geçirilen İnternet Dairesi Başkanlığı'na ihbar yağdı. 4 ay önce kurulan başkanlığa, 4 bini aşkın site ihbar edildi ve bunların 294'ü erişime kapatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanal ortamda işlenen suçların önlenmesi amacıyla faaliyete geçirilen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesindeki İnternet Dairesi Başkanlığı'na vatandaşlar ihbar yağdırdı. Henüz 4 ay önce kurulan ve suç sitelerine karşı amansız takip başlatan başkanlığa, 4 bini aşkın site ihbar edildi ve bunların 294'ü erişime kapatıldı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, 5651 sayılı yasa ile kurularak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na bağlanan İnternet Daire Başkanlığı'nın, faaliyete resmen başladığı 23 Kasım 2007 tarihinde bu yana yasada kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirdiğini ifade etti.

Şimşek, ''10 Mart 2008 tarihi itibariyle çoğunluğu TCK-103, 1. fıkrada yazılı çocukların cinsel istismarı suçu olmak üzere müstehcenlik, kumar ve Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'a aykırılık suçlarından toplam 294 adet siteye erişim engellendi'' dedi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda, vatandaşların şikayetlerini iletebildikleri bir ihbar merkezinin de bulunduğunu belirten Şimşek, İnternet Dairesi Başkanlığı'nın faaliyete başladığı günden bu yana bilgi ihbar merkezine telefonla ve web adresine 4185 ihbar geldiğini bildirdi.

MÜSTEHCENLİK İLK SIRADA
İhbar edilen 4185 adresin, 1896 farklı alan adına ait olduğunu, bazı sitelerin mükerrer olarak ihbar edildiğini kaydeden Şimşek, şöyle devam etti: ''İhbarların yarısından çoğu TCK'nın 226. maddesinde yazılı müstehcenlik suçuyla ilgili olup, bunu sırasıyla 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna aykırılık, TCK'nın 227. maddesinde yazılı fuhuş, TCK'nın 228. maddesinde yazılı kumar için yer ve imkan sağlama, TCK'nın 13. maddesinde yazılı çocukların cinsel istismarı ile az sayıda da olsa TCK'nın 84. maddesinde yazılı intihara yönlendirme, TCK'nın 194. maddesinde yazılı sağlık için tehlikeli madde temini, TCK'nın 190. maddesinde yazılı uyuşturucu kullanılmasını kolaylaştırma suçları takip etmektedir.''

Bazı web sitelerinin, vatandaşlarca defalarca ihbar edildiğini belirten Şimşek, ''Bilgi İhbar merkezimize, faaliyete başladığımız tarihten bu yana 67 defa, 53 defa, 44 defa gibi farklı kullanıcılar tarafından yoğun olarak ihbar edilen internet yayınları mevcuttur. Başkanlığımız, öncelikle yoğun ihbar edilen web sitelerine ilişkin ihbarları inceleyerek gerekli işlemleri yapmıştır'' dedi.


BİLGİ İHBAR MERKEZİ
Şimşek, faaliyete başlamadan önce ihbar merkezine ait telefon numarasının kolayca akılda kalabilmesi için ''155 polis imdat'' hattı gibi 3 rakamlı bir numara çalışması yapıldığını, ancak bazı teknik zorluklar ve faaliyete başlama süresi itibariyle bunun mümkün olamadığını da ifade etti. Şimşek, bunun üzerine ''0312 5828282'' şeklindeki pratik kullanılabilen bir numara seçilerek, ihbar merkezine tahsis edildiğini kaydetti. Şimşek, vatandaşların, bilgi ihbar merkezine söz konusu telefonun yanı sıra, web adresinden forum ile ''http://www.ihbarweb.org.tr'' ve elektronik postayla ''ihbar@ihbarweb.org.tr'' adresinden faaliyet alanlarına giren suçları içerdiği şüphesi bulunan web sitelerini ihbar edebileceklerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious