İnternetten kayıt endişesi

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Okul kayıtları artık internetten yapılacak. Kimse kendi mahallesi dışındaki bir okula gidemeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl ilk kez 2006-2007 Eğitim/Öğretim yılı öğrenci kayıtlarını internetten yapacak. Uygulama için İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Eskişehir pilot bölge seçildi. Kayıtlar 1 Haziran 2006 Perşembe günü başlıyor. Bakanlık proje amacını, ‘En iyi okul, evine en yakın okuldur’ sloganıyla açıklarken, kayıt işlemlerinin internetten yapılması sebebiyle velilerden gönüllü-gönülsüz hiçbir suretle kayıt ücreti istenmeyeceğini açıkladı.

OTOMATİK MÜDAHALE

Öğrencilerin oturdukları sokak ve kayıt yaptırabilecekleri okulların listesi Ankara’ya gönderildi. İnternetten çocuğun TC Kimlik numarası girildiğinde kayıt yaptırabileceği okulun adı çıkacak. Başka bir okul tercih edilmek istendiğinde sistem otomatik olarak kayıt başvurusunu reddedecek. Bulunduğu mahallede muhtarlık kaydı olmayan aileler ile nüfus kaydı olmayan çocuklar emniyetten alınan yazılarla ancak okula yazdırılabilecek.

ÖĞRETMENLER ZORDA

İstanbul'un kiraların yüksek olduğu Beşiktaş’ta görev yapan ancak Bayrampaşa’da oturmak zorunda kalan bir öğretmen çalıştığı okula kendi çocuğunu kaydettiremeyecek. Aileler ilk çocuğunu kaydettirdiği okula adres tutmuyorsa ikinci çocuğunu yazdıramayacak. Kardeşlerden biri başka diğeri başka okula gitmek zorunda kalacak. Bu yıl ilk kez okulla tanışacak olan 2 milyon çocuğun ailesi tam 2.5 ay boyunca belirsiz bir süreç geçirecek. 14 Ağustos’ta kesin kayıtlar açıklanana kadar kayıtlar kesinlik kazanmıyor.

‘BU ÖZEL OKULA GİZLİ TEŞVİKTİR’

Sistemi ilk eleştiri eğitim çevrelerinden geldi. 30 yıllık eğitimci bir ilçe milli eğitim müdürü, ‘Kardeşi kardeşten, anayı kuzusundan ayıran bir kayıt sistemi mi olur? Öğretmen çocuğunu görev yaptığı okula yazdıramıyor. Her öğretmen okulla bitişik mi oturacak? 7.5 katrilyonluk servis piyasası duracak. Bu işten fiyatları düşük olan özel kolejler karlı çıkacak. Bu özele kayıtta gizli teşviktir’ dedi...

HATALI KAYIT YAPAN MÜDÜRE HAPİS CEZASI

Kayıtlar 2 gün sonra başlayacak ama sistemi ne veliler ne de okul müdürleri tam anlamıyla kavrayabilmiş değil. Veliler hem çocuklarını aynı okula yazdıramama sorunu hemde 2.5 ay sürecek kayıtlar yüzünden sıkıntıya girdi. Okul müdürleri ise hatalı kayıttan sorumlu tutuluyor. Kayıtlarda yapılacak hatalar müdürlere cezaevi kapısını aralıyor. Hatalı öğrenci kaydı için müdürlere 500 milyon para ve 2 yıl hapis cezası verilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious