İnternetten milyon dolar kazandılar

İnternetten milyon dolar kazandılar.13050
  • Giriş : 17.10.2007 / 11:59:00

Peki kim o isimler ve nasıl bir taktik geliştirdiler? İşte o liste...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Larry Page
26 Mart, 1973, Michigan doğumlu olan Lawrence Page, yani bilinen adıyla Larry Page Google genel ağ (internet) arama motoru'nun geliştiricisidir. Kendisi hâlâ Ürünler Müdürü olarak çalışmaktadır.

Sergay Mihailoviç Brin
21 Ağustos 1973 Moskova doğumlu olan Sergey Mihailovich Brin Stanford'da doktora yaparken, arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu yarattı ve Google şirketini kurdu. Hâlen Teknoloji başkanı ve yönetim kurulu üyesi olan Sergay Brin, 11 milyar dolarlık servetiyle, dünyanın en zengin 100 insanından biridir.

Steve Jobs
24 Şubat 1955 doğumlu olan Steven Paul Jobs , Apple Computer'in genel müdürüdür ve bilgisayar sanayisinin önderlerindendir. Steve Wozniak ile birlikte Apple'in ortaklarından olup, 1976 yılında kurdukları bu firma Apple II sayesinde bugünkü ev bilgisayarlarının gelişmesinde önemli yer almıştır.

Bram Cohen
1975 yılında Amerika'da doğan ve bilgisayar programlarını çok iyi şekilde kullanan Bram Cohen,BitTorent firmasının CEO'su.

Mike Morhaime
Starcraft, warcraft ve diablo gibi oyun serilerinin yaratıcısı firması olan Blizzard Entertainment'in kurucu üyesi ve başkanıdır.

Jimmy Wales
7 Ağustos, 1966 doğumlu Jimmy Wales Vikipedi ve çeşitli wiki projelerini yöneten, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wikimedia Vakfı'nın kurucusu ve başkanıdır.

Craig Newmark
Amerikanın en önemli ve büyük insan kaynakları sitesi "craiglist.org" un kurucusu.1995'ten beri var olan siteyi şu anda ayda 6 milyon kişi ziyaret ediyor, 3 milyon mesaj gönderiliyor ve 1 milyar sayfa geziliyor.15 çalışanı olan sitenin yıllık geliri ise yaklaşık 25 milyon dolar.

Peter Levinsohn
Fox İnteractive Media'nın genel müdürlüğünü üstlenen Peter Levinsohn internet dünyasının önemli isimlerinden.

Marissa Mayer
Google'da Arama Ürünleri ve Kullanıcı Tecrübesinden sorumlu genel müdür yardımcısıdır. Ürün lansmanında son imza yetkisine sahiptir ve bir Google ürününün piyasaya sürülüp sürülemeyeceğine karar verir. Mayer, katıldığı pekçok basın toplantısı ve halka açık etkinlik sayesinde Google'ın ünlü bir yüzü olmuştur.

Chad Hurley
Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim 15 Şubat 2005'te kurulan video barındırma web sitesi olan Youtube'nin kurucularıdır.Youtube,Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkmıştır. Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır.

Jawed Karim
Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim 15 Şubat 2005'te kurulan video barındırma web sitesi olan Youtube'nin kurucularıdır.Youtube,Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkmıştır. Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır.

Steve Chen
Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim 15 Şubat 2005'te kurulan video barındırma web sitesi olan Youtube'nin kurucularıdır.Youtube,Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkmıştır. Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır.

Kevin J. Martin
14 aralık 1966 doğumlu olan 41 yaşındaki Kevin Jeffrey Martin Ulusal İletişim Komisyonu(FCC) başkanı.

Brad Templeton
Dünya'da ticari amaçla kullanılan ilk sitesinin sahibi olan Brad Templeton BitTorrent programının yöneticilerindendir.

Shana Fisher
34 yaşında olan Sahana Fisher 2003 yılı Aralık ayından beri IAC(İnter Active Corp) firmasında stratejileri planlayan başkan yardımcısı görevinde.

Niklas Zennstrom
Niklas Zennström, 39 yaşında bir İsveç vatandaşıdır ve İsveç Uppsala Üniversitesi'nde çift derece iş ve MSc Mühendislik Fiziği, bilgisayar bilimi diplomasına sahiptir. Son yılını Ann Arbor'daki Michigan Üniversitesi'nde geçirmiştir. Profesyonel kariyerine Tele2'de, yalnızca 23 çalışanla başlamıştır. Şirket şu anda, 23 ülkede faaliyet gösteren lider konumda bir müşteri odaklı pan-Avrupa telekom operatörüdür.

Janus Friis
29 yaşında bir Danimarka vatandaşı olan Janus Friis, karşılıklı (P2P) teknolojisi üzerine kurulu olan ve Niklas Zennström'le 2003'te başlattığı Global Internet Telephony Şirketi Skype'nin kurucu ortağıdır.

Matt Mullenweg
GPL'nin altında lisanslı, PHP ve MySQL üzerine kurulmuş bir kişisel yayın sistemi olan WordPress'in geliştiricisidir.

Philip Rosedale
Philip Rosedale, Metaverse Second Life adlı sanal bilgisayar oyunun üreticisi Linden Lab adlı şirketin kurucusu ve CEO'su ABD'li iş adamıdır.1999 yılında, 3D tecrübelerini paylaşmak amacıyla devrimsel bir form yaratmak için Linden Lab şirketini kurdu.

Jon Lech Johansen
18 Kasım 1983 doğumlu 24 yaşındaki Jon Lech Johansen,15 yaşında yazıp dağıttığı programla DVD'ler üzerindeki şifrelemeyi kırarak ünlü oldu, 'DVD Jon' olarak bilinen Jon Lech Johansen San Francisco'da yaşıyor.

Jerry Yang
1968 Tayvan doğumlu olan Yang, Stanford Üniversitesi'ndeki arkadaşı David Filo ile birlikte Yahoo'yu kurmuştur.

David Filo
1966 Louisiana doğumlu olan Filo, Tulane Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği eğitimi görmüş; daha sonra Stanford Üniversitesi'nde tanıştığı Jerry Yang ile birlikte Yahoo'yu kurmuştur.

Henry Chon
Çin asıllı Henry Chon Cyworld CEO'su.

Jack Ma
Asıl uzmanlık alanı ingilizce öğretmenliği olan Jack Ma 1999 yılında 18 arkadaşıyla birlikte www.alibaba.com sitesini kurmuştur.Çin'deki ve dünya'daki en popüler B2B sitelerinden biri olan Alibaba'nın 1,5 milyon kayıtlı üyesi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious