İnternetten sahte Kangal satışı

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

İnternet üzerinden kangal köpeklerinin fotoğraflarını kullanarak bu ırktan olmayan hayvanların satışının yapıldığı konusunda vatandaşlar uyarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu köpeklerin sadece bir çoban köpeği olmadığını, diğer köpeklere göre çok üstün özelliklerinin bulunduğunu ifade eden Yıldız, bazı kişilerin Kangal köpeği ile ilgisi olmayan köpekleri internet aracılığıyla Kangal köpeği adı altında sattığını öne sürdü.İnternette başka köpeklerin fotoğraflarını kullanarak bu şekilde satış yapan kişiler olduğunu ifade eden Yıldız, “Buna inanan bazı Kangal köpeği sevenler bu köpekleri alırken ne aldıklarının farkında bile olmuyorlar. Bazen alacakları köpeği görmeden bile satın alabiliyorlar” dedi.

Kangal almak isteyenlerin öncelikle bir yetiştiriciden veya uzmandan bu köpekler hakkında bilgi almalarını ve gerçek Kangal köpeğini tanımalarını isteyen Yıldız, “Vatandaşlar Kangal köpeğini sertifikasıyla beraber satın almalı. Eğer internetten birileri Kangal köpeği pazarlıyorsa mutlaka yavru köpeğin anne ve babasını görsünler. Bu konuda herkese güvenmesinler ve köpek satın almadan önce iyice araştırsınlar” diye konuştu.

Yurt dışına da bazı kişiler tarafından sahte Kangal köpeği satışının yapıldığını iddia eden Yıldız, bunun dünyada Kangal köpeğinin adını da lekelediğini ve bu köpeklerin ününe zarar verdiğini kaydetti.GERÇEK KANGAL KÖPEĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Gerçek Kangal köpeğinin, bu işten anlayan kişilerce ilk görüşte fark edilebileceğini belirten Yıldız, bu köpeklerin ayırt edici özellikleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Kangal köpeğinin erkek cinsinin 81-91 santimetre arasında yüksekliği vardır. Göğüs kafesi oldukça geniş ve derindir. Kendi fizyolojik rengi kirli beyazdır, ancak kirli beyazın dışında duman rengi olanlar da vardır. Kara bir ağız ile kafa maskesi vardır, kulakları sarkık ve kısa tüylüdür. Bu köpeklerin en temel ayırt edici özelliklerinden biri de kafasının oldukça iri olmasıdır. Kafasının iri olması çok önemlidir. Bakıldığı zaman bir aslanı andırır, güçlü ve kuvvetlidir. Sadece kuyruğuna bakarak bile Kangal ayırt edilebilir. Kangalların kuyruğu, sırta doğru kıvrık, büyük ve oldukça kalındır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious