İnternetten şifa aranıyor!

İnternetten şifa aranıyor!.11599
  • Giriş : 27.05.2007 / 08:39:00

Bazı hastalıkların teşhisinde zorlanan doktorlar, kan ve idrar tahlillerini internette yayınlayarak hastalarına şifa arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doktorlar, bu işlem için IP numarası olan özel mikroskoplar kullanıyor.

İnternet bağlanıtılı mikroskopu kullananlardan biri de Balıkesir'de görev yapan İç Hastalıkları Uzmanı doktor İlyas Yıldıran. Japonya'dan getirdiği mikroskobu 2 yıldır kullanan Yıldıran, cihaz sayesinde, erken tanı ve uzmanlık gerektiren konularda, hastayı büyük illere sevketmeden teşhis imkanı sağlıyor. Yıldıran, muayenehanesine aldığı cihaz ile hastalıklara dünyanın herhangi bir yerinden teşhis koydurabiliyor. Balıkesir'de görev yapan İç Hastalıklar Uzmanı doktor İlyas Yıldıran, kan ve idrar başta olmak üzere mikroskopta incenelebilecek her türlü numuneyi bilgisayar ortamına aktarıyor. Numuneler cihaz yardımıyla büyütülüp iyi bir şekilde inceleniyor.

İnternet kullanabilen herkes, mikroskobun internetten tanınmasını sağlayan IP numarasını girerek, verileri görüp inceleyebiliyor. Yıldıran, teşhis koymada zorlandığı zaman uzman hekimlerle görüşerek hastalığın adını koyduklarını söyledi. Çoğu hastanın üniversite ve eğitim hastanelerinde kontrolden geçmek için birkaç ay bekleyebildiğini dile getiren Yıldıran, yeni sistem sayesinde hastaların başka yere gitmeden uzman gözüyle kontrolden geçirildiğini vurguladı.

Doktorların da kendi aralarında ihtisaslaştığını kaydeden İlyas Yıldıran, "Bazı hekimler mide, bazıları kalp, bazıları da akciğer gibi konularda uzmanlaşıyor. Bir doktor bilemediği veya teşhis koyamadığı durumda bu kişilerin bilgisinden istifade edebiliyor." diye konuştu. Yıldıran, şimdiye kadar baktığı hastalardan aldığı tüm verileri bilgisayar ortamında sakladığını, hastalıkların iyileşme ve kötüleşme durumunu eldeki bulgulara göre öğrenebildiklerini söyledi.

Depoda 50 bin korsan kitap ele geçirildi

İzmir'in Yeşilyurt semtinde, bir depoya düzenlenen operasyonda, bandrolsüz olarak piyasaya sürülmek istendiği belirlenen yaklaşık 50 bin kitap ele geçirildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri, Yeşilyurt'ta bir depoda korsan kitap bulundurulduğu ve piyasaya dağıtıldığı yönündeki ihbar üzerine inceleme başlattı. Ekipler, bir süre devam ettirdikleri takibin ardından Kazım Karabekir Mahallesi'nde bir apartman binasının altındaki depoya, operasyon düzenledi. Depoda bulunan yaklaşık 50 bin kitaba el konuldu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious