İntihar birinci ölüm nedeni

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Fransa'da gerçekleştirilen 11. İntiharı Önleme Ulusal Günleri çerçevesinde yapılan açıklamalarda intiharın birinci ölüm nedeni olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'da her yıl 10 binden fazla kişi intihar ederek hayatına son verirken, yılda 160 bin intihara teşebbüs vakası yaşanıyor. Trafik kazalarındaki ölü sayısını da aşan bu rakamlar Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Kurulan İntiharı Önleme Kurulu, çalışmalarına başladı. Yetkililer intihar düşüncesinin boşanma, işten kovulma, aşırı borçlanma gibi durumlarda ortaya çıktığını belirttiler. Zor durumda ve sıkıntıda olanları yalnız bırakmamaya gayret gösteren kurum 15 ile 25 yaş arası gençlerde ölüm sayısının düştüğünü açıkladı. Son on yılda rakamlarda üçte bir bir düşüş görülmesine rağmen Fransa'da gençler arasında intihar hala ikinci ölüm nedeni. Kadınlarda intihar teşebbüsü oranları erkeklerin beş misli daha fazla. Ama ölü sayısında erkekler önde. 2004'te gerçekleşen 10 bin 798 intiharın yüzde 73'ü erkeklerden oluşuyor.

Medyada özellikle gençlerdeki intihar sorununa sürekli dikkat çekilmesine rağmen, araştırmalar bunların toplam ölü sayısının sadece yüzde 6'sını oluşturduğunu gösteriyor. İntihar edenlerin yüzde 58'i, 30 ile 59 yaş arası.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious