'İntihar haberleri özendirerek verilmemeli'

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Tokat İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Çetin Dağhan, medyanın intihar haberlerini özendirici tarzda vermemesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dr.Cevdet Aykan Devlet Hastanesi acil servisinde intihar girişimlerini önleme birimi kuruldu. Bu bağlamda ruh sağlığı ve sosyal hastalıklar şube müdürlüğünün organizasyonunda merkez ve ilçe devlet hastaneleri acil servis çalışanşarırına, 112 hızır acil servis çalışanlarına ve sağlık çalışanlarına bir dizi eğitim verildi. Ayrıca rehber öğretmenlerine, din görevlilerine ve emniyet mensuplarına eğitimler verildi.

Son olarak medya mensuplarına yönelik yapılan eğitimde İl Sağlık Müdürü Dr.Hüseyin Uçar, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Sadi Al, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Çetin Dağhan, Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastaklıklar Şube Müdürü Nurettin Durakbaşı, Psikolog Ayşe Şahin, Sosyal Hizmet Uzmanı Suat Çavdar, sağlık memuru Sadettin Altın ve Yıldırım Akgül katıldı.

Dr.Çetin Dağhan, medyanın intihar haberlerini özendirici tarzda vermemesi gerektiğini belirtti. Dağhan, şöyle devam etti: "Gerçeklerin sunulmasında il sağlık müdürleri ile birlikte çalışılmalı. Onur intiharı, başarılı intihar girişimi gibi ifadelerden kesinle kaçınılmalı. İntihar haberleri manşetten yayınlanmamalı. İntiharda kullanılan alet ve malzemeler yayınlanmamalı. İntiharın yüceltilmesi, duygusallaştırılması da son derece yanlış."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious