İntihar saldırganları Cennet'e gitmeyecek

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Muhammed Hatemi: İntihar saldırganları Cennet'e gitmeyecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hafta içinde ABD'ye gelerek bu ülkeyi 1980'den bu yana ziyaret eden ilk üst düzey İranlı olan İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, intihar saldırılarının İslam'a zarar verdiğini söyledi. ABD'yi vuran 11 Eylül saldırılarını kınayan Hatemi, bu saldırıları gaddarlık olarak niteledi. İranlı lider, intihar bombacılarının da İslam'a haksızlık ettiğini ve bu kişilerin Cennet'e gitmeyeceğini savundu.
Muhammed Hatemi, Amerikan-İslamî İlişkiler Konseyi'nde "11 Eylül'den 5 yıl sonra Medeniyetler Diyaloğu" isimli gecede yaptığı konuşmada Müslümanların 11 Eylül saldırılarını daha kuvvetli kınaması gerektiğini söyledi. "Sivilleri öldüren teröristler, ahlaki değerleri olmayan kişilerdir. Bu kişiler cennete giremeyecekler ve bunları İslam adına yaptıklarını söyleyenler de yalan söylüyor." ifadelerini kullandı. Hatemi, 11 Eylül'de iki ayrı suç işlendiğini; bunun birincisinin masum insanların öldürülmesi, ikincisinin ise bunun İslam adına yapılmış olması olduğunu söyledi.

Muhammed Hatemi, konuşmasında "Müslümanlar tarafından gerçekleştirilen terör faaliyetlerine cevaben ABD'de İslam'dan nefret ve korku duygusu ile İslamofobi'nin yayıldığını belirtti. Hatemi, Amerika'daki Müslümanları da İslamofobiye karşı mücadele etmeye çağırdı. Medyada İslam hakkında yapılan yanlış yayınlara karşı Müslümanlardan bu yayınları protesto etmelerini isteyen Hatemi, Müslüman Amerikan vatandaşlarını "İyi bir vatandaş olmaya ve kalplerinde İslam'ı hissetmeyenler tarafında oluşturulan İslamofobiye karşı savaşmaya" çağırdı.

İki haftalık bir ziyaret için ABD'de bulunan Hatemi, şu ana kadar protesto gösterileri ile karşılanmadı. Ülkesindeki politika sahnesinde reformcu olarak bilinen Hatemi, 11 Eylül saldırılarını kınayan ilk liderler arasında yer almıştı. İran ve ABD arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde Washington'a gelen Hatemi'nin buradaki açıklamalarından bazılarının da İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile tezat oluşturduğu yorumları yapılmıştı.

'YAHUDİ SOYKIRIMI TARİHÎ BİR GERÇEK'

ABD'deki ziyareti sırasında Time dergisine de bir mülakat veren Hatemi, Yahudi Soykırımı'nın "tarihî bir gerçek" olduğunu söyledi. Hatemi, demecinde "Soykırımın bir Nazizm suçu olduğuna inanıyorum. Ancak tarihî bir gerçek olan bu soykırımın yanlış kullanılmış olabileceğini düşünüyorum. Soykırım, Filistinlilerin haklarını gasp etmek için bir mazeret olmamalı" dedi. Hatemi, Ahmedinejad'ın Nazi soykırımını reddetmesi konusunda ise, kişisel düşüncesine göre İran Cumhurbaşkanının soykırımın varlığını reddetmediğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious