İntihar saldırısında 16 ölü

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Bağdat'ta asker adaylarını hedef alan intihar saldırısında 16 kişi öldü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in Enfal olaylarından yargılandığı davaya bugün devam edilirken, başkent Bağdat'ta asker adaylarının bindiği bir minibüste düzenlenen intihar saldırısında 16 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı. Irak polisi, Musanna üssü önündeki duraktan binen bir kişinin üzerindeki patlayıcıları patlattığını ve ölenlerin hepsinin yeni askere alınacak Iraklılar olduğunu açıkladı. Musanna üssü daha önce de intihar saldırılarının hedefi olmuştu.

Irak Ordusu'nun yeniden yapılandırılması ve yeni asker alımları ile sayının artırılması, ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesi için kilit öneme sahip bulunuyor. Irak'taki Şii ağırlıklı yönetime karşı olan El Kaide ve Sünni güçler de daha çok Irak askerlerini ve polisini hedef alan saldırılar düzenliyor. ABD güçleri, Irak'taki askerî komutayı geçtiğimiz hafta Başbakan Nuri El Maliki'ye devretmişti.

Bağdat'ta bombaların patladığı saatlerde ise Saddam Hüseyin ve 6 komutanının on binlerce Kürt'ün öldürüldüğü Enfal operasyonlarından yargılandığı davaya devam edildi. Bugünkü oturum, savunma heyetinin duruşmanın ertelenmesi talebinin reddedilmesinden sonra başladı. Kürt asıllı köylüler davanın üç hafta önce görülen duruşmalarında uçaklardan atılan bombaların ve kimyasal silahların sivillerin ölümüne neden olduğunu anlatmıştı. Sanıklar ise savaş halinde oldukları İran'la işbirliği yapan isyancıları sivilleri tahliye ettikten sonra hedef aldıklarını savunmuştu.

Saddam'ın, İran-Irak savaşı sırasında İranlılarla işbirliği yapmakla suçladığı Kürtlere karşı operasyon emri verdiği iddia ediliyor. Enfal davasında eski Irak liderinin yanı sıra Baas Partisi'nin eski yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 7 sanık savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten yargılanıyor. Ancak Saddam Hüseyin aleyhinde açılan ilk dava gelecek ay karara bağlanmasa da, bu davanın tamamlanması beklenmiyor. Saddam'ın 148 Şii'nin öldüğü Duceyl olayından yargılandığı davanın karar duruşması ise Ekim ayında yapılacak.

Öte yandan Bağdat'ın doğusunda Şiilerin çoğunlukta olduğu Talibiye bölgesinde de bomba yüklü bir araç infilak etti. Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz netleşmedi. ABD Ordusu ise, dün Bağdat'ın kuzeyinde bir Amerikan askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious