İntihara kadınlar daha meyilli

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Kadınlar, erkeklere oranla daha çok intihara teşebbüs ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Denizli Devlet Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı Mikail Kır, kadınların erkeklere göre daha fazla intihara teşebbüs ettiğini söyledi. Kır, meslek grupları arasında ise doktor, kimyacı, eczacı, veteriner ve çiftçilerin intihar etme oranının daha yüksek olduğunu bildirdi.
Sosyal Hizmet Uzmanı Kır, yaptığı yazılı açıklamada, ruhsal ve duygusal problemler yaşayan bireylerin intihara teşebbüs ettiğini ifade ederek, "Haziran ayında hastanemize intihar teşebbüsü nedeniyle 63 hasta başvurdu. Bu hastaların çoğu 15 ile 40 yaş aralığında görülmektedir. İntihara neden olarak ise sıklıkla ruhsal veya duygusal problemler görülmektedir. En yaygın olarak görülen intihar sebeplerinin başında depresyon gelmektedir. Herkesin üzgün, kendisini yalnız hissettiği, kararsız kaldığı ve depresif durumları olabilir. Fakat sözü edilen duyguların kalıcı olması halinde depresif hastalık haline dönüşebilmektedir. Unutulmamalıdır ki depresyon tedavi edilebilmekte, intihar da önlenebilmektedir." dedi.

Kadınların erkeklere göre daha fazla intihara teşebbüs ettiğini açıklayan Sosyal Hizmet Uzmanı Kır, "Erkeklerde daha çok sonuca giden intihara rastlanmıştır. Kadınlarda ise intihar girişim sayısı daha fazladır. Yalnız yaşayanların riski, evli olanlara yönelik daha yüksektir. Boşanmış ve bekârların, evlilere göre riski daha yüksektir. İş kaybı yaşamış olanların, işsizlere oranla daha risklidir. Ayrıca doktorlarda, kimyacılarda, eczacılarda, veterinerlerde ve çiftçilerde intihar oranının yüksek olduğu gözlenmiştir." diye konuştu.

"FİZİKSEL RAHATSIZLIKLAR DA İNTİHAR RİSKİNİ ARTIRMAKTA"

Tüm toplumun, özellikle ailelerin ve eğitimcilerin depresyonun belirtileri konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğini dile getiren Sosyal Hizmet Uzmanı Kır, "Kişilik bozukluklarında, özellikle antisosyal kişilerde, alkolizm ve madde kullananlarda, şizofrenlerde; konuşma, düşünme, işitme, görme veya kişisel temizliklerinde, sosyal davranışlarında ciddi bozukluklar ve alışılmadık fikirler ortaya çıkabilir. Kişilerin fiziksel rahatsızlıkları da intihar risklerini artırmaktadır." şeklinde konuştu.

İntiharları önlemek için insanlarla empati kurup, sakin ve destekleyici olmanın gerekliliğine işaret eden Kır, sözlerini şöyle tamamladı: "Önceden intihar girişimlerinin olup olmadığını, intihar dışındaki olasılıkları araştırın ve intihar planını öğrenmeye çalışın. Anlaşma yaparak zaman kazanın, çevredeki intihara yönelik araçları mümkünse uzaklaştırın. Yardım isteyin, ulaşabileceğiniz kişilere haber verin, risk yüksekse bir süre kişiyle birlikte kalın. Kişiyle nazikçe konuşun, mutlaka bir ruh sağlığı uzmanına yada doktora haber verin. Ambulans çağırın, kesinlikle durumu göz ardı etmeyin. Şok olmayın, paniklemeyin, meydan okumayın, her şeyin düzeleceğini söyleyin, yalnız bırakmayın ve gizliliğe önem verin."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious