İntiharı seviyorlar!

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Özellikle çocuk ve gençlerde ateşli silahla intihar arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’de 15-24 yaş grubunda intiharlar artıyor. Sosyal değişimler, köyden kente göç, kuşak çatışmaları ve madde kullanımı intiharları artıran başlıca faktörler. Türkiye’de intihar görülme sıklığı son 10 yılda yüz binde 2.5’dan yüz binde 3’e çıktı.

Çocukluk ve gençlik çağında intiharların üçüncü ölüm nedeni haline geldiğine dikkat çeken uzmanlar aileleri uyarıyor. Özellikle son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan ruhsatsız silah satışının arttığını söyleyen uzmanlar, gençlerin silahı tercih ettiklerini söyledi.

Ateşli silahla intihar artıyor

Türkiye’de iple kendini asarak intihar etme en yaygın yöntem. Ancak gençlerin intihar yöntemleri arasında ateşli silahların oranı hızla artıyor.

Uzmanlar genelde gençlerin intihardan önce yardım istediklerini belirterek aileleri ipuçlarını kaçırmamaları konusunda uyarıyor. Herhangi bir sebepten ötürü ihmal edilmiş, kendini yalnız hisseden gençlerin intihara daha meyilli olduğu söylendi. Çocuklarla arkadaş olarak kurulan bağın olası kötü sonuçları engellediğini söyleyen uzmanlar, aileleri dikkatli olmaları konusunda da uyardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious