İntiharlarda azalma var!

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Batman acil servisinde açılan ünite 3 ayda yaklaşık bin 500 kişiye psikolojik destek sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye genelinde 1 Şubat 2006 tarihinde 30 ilde başlatılan "Acil Serviste İntihar Girişimlerine Psikososyal Destek ve Krize Müdahale Programı" kapsamında Batman acil servisinde açılan ünite 3 ayda yaklaşık bin 500 kişiye psikolojik destek sundu.
3 aylık süre zarfında 5 kişinin kriz, 6 kişinin ise intihar teşebbüsü ile üniteye müracaat ettiği öğrenildi.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün sağlık müdürlüklerine gönderilmek üzere il valiliklerine gönderdiği genelge kapsamında, Batman Devlet Hastanesi'nde, 'Acil Serviste İntihar Girişimlerine Psikososyal Destek ve Krize Müdahale Programı' ünitesi açıldı. 17 Mayıs 2006'dan itibaren hizmet vermeye başlayan ünitede, 2 psikolog görev yapıyor.

3 aylık zaman zarfında yaklaşık bin 500 kişiye psikolojik destek sunan ünitenin açılmasından bu güne kadar intihar teşebbüslerinde büyük bir azalmanın yaşandığı göze çarpıyor.

Adı intiharlarla özdeşleşen ve intiharlar kenti olarak bilinen Batman'da 3 ayda sadece 6 intihar teşebbüsün yaşanması olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Üniteye başvuranlar genelde, aile içi şiddet, taziye (yas), depresyon, stres, cinsel sorun, şok gibi sorunları dile getiriyor.


HERKES PSİKOLOĞA GİTMEZ DÜŞÜNCESİ YIKILIYOR


İntihar teşebbüsü veya düşüncesi olan kişileri takip altına aldıklarını belirten psikolog Ümit Taş, kendilerine müracaat edenlerin adres bilgileri ile telefonlarının alındığını ve intihar teşebbüs düşüncesi olanların aileleri ve yakınlarının bilgilendirildiğini söyledi.

Depresyon, travma, yas, stres gibi şikayetlerle üniteye müracaat edenlere ilk müdahalenin yapıldığını belirten Taş, "Kişinin bilgileri alınıyor ve takibi yapılıyor. Randevu usulü ile vatandaşlara hizmet veriliyor. Bunların dışında; Acil Servis'te intihar girişimlerine psiko-sosyal destek ve krize müdahale program bölümünde, bireysel psikoterapi'nin yanı sıra, genel gelişim değerlendirmesi, alkolizm tarama testi, özürlü ve engellilere zeka testi, silah ruhsatı almak isteyenlere kişilik testi, okul öncesi çocuklara başarı ölçüm testi ile hiperaktif çocuklarda dikkat, algı bozukluklarının yanı sıra verasetle ilgili yaşlılarda kagnitif (hafıza testi) uygulamaları da yapılıyor." dedi.

Herkes psikoloğa gitmez düşüncesinin de halk tarafından yıkıldığı görüşünde olduğunu belirten Taş, kriz merkezine bin 500'ün üzerinde vatandaşın müracaat etmiş olmasının görüşünü desteklediğini ifade etti.

Batman Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Yıldız, Sağlık Bakanlığı'nın bir genelgesi ile mayıs ayından itibaren psikolojik danışmanlık merkezinin kurulduğunu ifade ederek, acil servise intihar girişimi ya da krizi nedeniyle gelen vatandaşlara danışmanlık yapıldığını söyledi. Dr. Yıldız, "Mayıs ayında 2 intihar girişimi, haziran ayında 1, temmuz ayında ise 3 vakanın geldiğini bunlardan 3'nün bayan, 3'nün ise erkek olduğunu ifade etti. Yıldız, 5 kişinin ise kriz anında başvuruda bulunup aldıkları psikolojik destekten sonra bu düşüncelerinden vazgeçtiklerini belirtti.

Ünitenin psikolojik destek almak isteyen herkese açık olduğunu belirten Yıldız, "buradan hizmet almak isteyen herkes gelebilir. Bu birime müracaat edenlerin sürekliliğini arttırmak için kayıtlar tutuluyor. Rahat gelebilmeleri için ortam hazırlanıyor." dedi.

Psikologlar üniteye başvuru yapanları gerekli gördükleri hallerde gerekli yerlere yönlendiriyor. İlk yardım ve rehabilitesinin sağlanması için yol gösterici rolünü üstleniyor.

Bu üniteye normal vatandaşın yanı sıra sağlık çalışanları da gelip psikolojik yardım alabiliyor. Yaralanma, yangın, intihar gibi vakalarda ortamdan etkilenen ve psikolojisi bozulan sağlık çalışanlarına bu bölümde psikolojik destek veriliyor. Ayrıca, birime müracaat eden kişilerin bilgileri belirli periyotlar halinde sağlık bakanlığına bildirilmek üzere sağlık il müdürlüklerine gönderiliyor.

Adı sıkça intiharlarla anılan, bu yüzden intihar denince ilk akla gelen illerin başında Batman geliyor. Her ne kadar intihar olaylarında Türkiye genelinde istatistikî verilere göre son sıralarda yer alınsa bile yine de Batman gündemden düşmüyor.

İntiharlar açısından 2001 yılında iller arasında 58'inci, 2002 yılında 54., 2003 yılında 41., 2004 yılında 56'ncı sırada olan Batman 2005 yılında da 56'ncı sırada yer aldı.

2006'nın ilk 6 ayında ölümle sonuçlanan 7 intihar vakası bulunan Batman'da Mayıs- Haziran-Temmuz ayında 11 intihar vakası görüldü, bunlardan sadece 6 tanesi teşebbüsle sonuçlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious