İP: Edip Başer'i istifaya davet ediyoruz

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer'in görevlendirilmesinin “yasalara uygun olmadığını” iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cengiz, “Başer'i istifaya davet ediyoruz” dedi.

Cengiz, İP Genel Sekreteri Nusret Senem ile parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Edip Başer'in yaptığı görevin durdurulmasına ilişkin açtıkları davada Danıştay 10. Dairesi'nin “görevsizlik” kararı verdiğini bildirdi.
Başer ile “hiçbir şahsi husumetlerinin bulunmadığını” belirten Senem, görevin mahiyeti dolayısıyla dava açtıklarını, görevlendirme yapılırken birçok kişinin çekincelerini ortaya koyduğunu, terör örgütünün ise “muhatap alındıkları gerekçesiyle atamayı uygun bulduğunu ve bu yönde açıklamalar yapıldığını” öne sürdü.

Mehmet Cengiz ise Danıştay'ın, görevlendirmeyi, “birel işlem” olarak nitelediğini ve görevsizlik kararı vererek dosyayı idare mahkemesine gönderdiğini belirtti. Cengiz, “Danıştay'ın bu kararı karşısında görevinin yasal dayanağı bulunmadığı anlaşılan Sayın Başer'i istifaya davet ediyoruz” dedi.

Nustert Senem ise bir gazetecinin, “Başer'in görevlendirilmesinin, terör örgütü tarafından 'muhatap alındıkları' gerekçesiyle uygun bulunduğunu belirterek bu durumdan rahatsızlığınızı dile getirdiniz, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek de daha önce Öcalan ile görüşmüştü, bu ziyaret 'muhatap' anlamı taşımıyor muydu” şeklindeki sorusunu yanıtlarken, “Bu olayla bağlantısı yok, konuyu ilgisiz bir soru olarak algılayor ve cevap vermeyi gerekli görmüyorum” dedi.

Mehmet Cengiz ise bu konunun “psikolojik savaş argümanı olarak kullanıldığını” savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious