İP hangi komutanların ismini sildi?

İP hangi komutanların ismini sildi?.9874
  • Giriş : 09.06.2008 / 13:54:00

NATO Üssü'nün emniyet açıklarının tespit edildiği belgelerin arasında üzerine çarpı işareti atılmış bazı komutanlar ile eş ve çocuklarının resimleri de bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergenekon Operasyonu kapsamında ele geçen milyonlarca sayfayı inceleyen güvenlik birimleri şok belge ve bilgilere ulaştı. 29 Mart 2008 tarihinde tutuklanan Ulusal Kanal İzmir Temsilcilisi H.Ö. ile İP Genel Merkez Basın Sorumlusu H. Ç.'ye ait bilgisayarlarda yapılan incelemede 'çok gizli' ibareli askeri belgeler ele geçirildi.

KİMYASAL KARIŞIM NOTU

CD'lerden birisinde Yargıtay'a yönelik ayrıntılı bir saldırı krokisi çıkarken bir diğerinde İzmir Şirinyer'de bulunan NATO üssüne yönelik saldırı planı çıktı. 'Çok gizli' ibareli belgelerde NATO üssüne ait kapsamlı bilgilerle, üste çalışan tüm personelin imza sirkülerleri, fotoğrafları bulunuyordu. 'Operasyon' isimli klasörde NATO üssünün park alanlarına ait hazırlanmış fotoğraflı krokileri yer alırken kırmızı ile çizilen yerlerin saldırı için kullanılabilecek alanları gösterdiği görüldü. Krokilerde su deposu daire içine alınarak ' kimyasal karışım' notu düşülmüş.

“SUSACAK”LARMIŞ

Planları inceleyen güvenlik birimleri ilginç bulgulara rastladı. 'Plan B' klasöründe 'açık otopark yanındaki bina kiralanacak, 6 aylık kira peşin verilecek. Çok önemli" ifadesi dikkat çekerken 'inventory phone book' klasöründe ise "NATO üssünün emniyet açıkları tespit edilecek, telefon engelleme yöntemleri planlanacak, bütün araçların plakaları fotoğraflanarak planı uygulamaları için son defa güvenirliği Alb. K ve Alb M. Ö,'den teyit edilecek, mühimmatlar Hava Binbaşı N.Y. tarafından 'KASA'dan temin edilecek" ifadeleri dikkat çekiyor.

İP merkezinde ele geçirilen evraklar içerisinde yer alan bir başka CD'de ise NATO Üssü Güvenlik Şube Müdürü Hv. P. Yzb. E. A. O. adına düzenlenmiş çok sayıda, farklı giriş yetkilerine sahip tanıtım ve geçiş kartları bulundu. Yine aynı CD'de "son operasyon için hazırlanacak 52 adet giriş ve araç kartlarının basılacağı yazıcının kaliteli olması önemli. Kağıt gramajına dikkat!" ifadeleri yer alıyor. Söz konusu belgelerde ayrıca halen NATO üssünde görevli üst düzey komutanlar ile eşleri ve çocuklarına ait fotoğraflar yer alırken bu fotoğrafların üzerine çarpı işareti atılarak 'susacak' yazıldığı tespit edildi.

RESMİ KİŞİLERİNDEN Mİ ÇIKTI?

Planların hazırlanış şekli ve içeriğinin çok kapsamlı olması 'resmi' kişilerin elinden çıktığı iddiasını güçlendirirken İP yönetiminin NATO karşıtı söylemleriyle tanınması dikkat çekiyordu. Ergenekon Operasyonu kapsamında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Genel Sekreter Nusret Senem, Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi H.Ö. İşçi Partisi Basın Bürosu Başkanı H. Ç. Tutuklandı.

NATO ÜSSÜ’NÜN GÜVENLİK ZAAFI

İP' den ele geçirilen evrakların içerisinde yer alan bir başka klasörde ise NATO üssünün güvenlik zaafları en ince ayrıntısına kadar not edildiği ortaya çıktı. Nizamiye'den çevre güvenlik duvarlarına kadar her türlü ayrıntının yer aldığı dosyada saldırı için tespit edilen noktaların güvenlik zaafları da tek tek sıralanıyor; "Yetkisiz girişlere karşı bariyerlerden sonra kapanlar var. Kapan açıkken yerden 40.cm yüksekliğe ulaşmakta. 3'er metrelik iki kapan birbirinden 10 cm arayla çelik kapının önüne yerleştirilmiştir. Kullanıcı en fazla 30 kg kuvvet uygulayarak kapanı açabilir. Ayrıca çelik kapıdan 2,5 metre geriye 4 saniyede tamamen kalkan mekanik aksamlı hidrolik basınçla çalışan, çelikten imal edilmiş 650 mm'ye yükselebilen hidrolik bariyer inşa edilmiştir. 10 ton'a kadar dayanabilmektedir"

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious