İP: Milli Partiler ortak aday göstersin

İP: Milli Partiler ortak aday göstersin.7567
  • Giriş : 15.11.2008 / 13:27:00

İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, bütün ''milli partilerin'' yerel seçimlerde ortak aday göstermesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehmet Bedri Gültekin, partisinin Adana il başkanlığında yaptığı açıklamada, İP olarak 2004 yerel seçimlerinde, bütün seçim çevrelerinde bütün milli partilerin tek adayla seçime girmeleri çağrısında bulunduklarını hatırlattı.

Bunun için başta CHP olmak üzere ilgili bütün partilerin yetkileriyle görüştüklerini ifade eden Gültekin, güç birliği olmaması durumunda Türkiye'nin ''batı destekli irtica'' ve ''batı destekli bölücülük'' arasında fiilen bölüneceğini anlattıklarını belirtti.

Güç birliğinin gerçekleşmediğini ifade eden Gültekin, öngörülerinin gerçekleştiğini vurguladı.

Gültekin, Güneydoğu Anadolu'da halkın bölücülük ile tarikatlar arasında tercih yapmaya zorlandığını belirterek, şöyle konuştu:

''Bağımsız, laik cumhuriyet seçeneği yok edilmiştir. Batı destekli irtica ile batı destekli bölücülük el ele, Türkiye'yi hızla etnik çatışma tuzağına doğru sürüklemektedir. Bir yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'ya sev ya terk et' çağrıları yapıp halkı silah kullanmaya yöneltirken DTP de kendisi dışında kimseyi bölgeye sokmayacağı tehditlerini savuruyor. Bu tablonun sorumlusu 2004 yerel seçimlerinde ve 2007 genel seçimlerinde İP'in güç birliği çağrılarına kulak asmayanlardır.''

Gelecek seçimlerde aynı hataya düşülmemesi gerektiğini bildiren Gültekin, ''Bütün milli partileri AK Parti'ye karşı bütün seçim çevrelerinde tek adayla seçime katılmaya çağırıyoruz. Aksi takdirde 2004 Mart ayında gerçekleşen sonuç çok daha olumsuz biçimde yeniden önümüze çıkacaktır'' diye konuştu.

Gültekin, basın mensuplarının sorusu üzerine, CHP ile SHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi için yaptığı görüşmelerin olumlu olduğunu ancak yeterli olmadığını vurguladı.

Güç birliğinin bütün partilerle yapılması gerektiğini savunan Gültekin, seçimlerde AK Parti'nin en büyük şansının karşısına ikna edici bir kuvvet çıkmaması olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*