İP'den referandum metninde yapılacak değişikliğe hayır

  • Giriş : 06.10.2007 / 16:57:00

İP Genel Sekreteri Nusret Senem, ''Oylama başlamıştır, referandum metni değiştirilemez'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İP Genel Sekreteri Nusret Senem, 21 Ekimdeki halk oylamasının, 11 Eylülde gümrük kapılarında başladığını hatırlatarak, ''Oylama başlamıştır, referandum metni değiştirilemez'' dedi.

Senem, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ''AK Parti ve MHP'nin halk oylaması süreci başlamışken, oyunun kurallarını ve halka sorulan soruyu değiştirmek için kolları sıvadığını'' görüşünü dile getirdi.

Senem, bu çerçevede, halk oylamasına sunulacak Anayasa Değişikliği paketindeki ''geçici 18 ve 19. maddelerin metinden çıkarılması''na ilişkin değişiklik teklifine değinerek, ''AK Parti'nin geçici maddelerin ortadan kaldırılması yoluyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görevine devam etmesini sağlamaya çalıştığını'' öne sürdü.

Cumhurbaşkanı seçimi ve Anayasa hükümlerinin değiştirilmesi eyleminin ''tam bir komedinin oynandığı arenaya dönüştürüldüğünü'' iddia eden Senem, şunları söyledi:

''Hukuk düzleminde baktığımız zaman bir seçim süreci oylama işlemi başladıktan sonra, yani oy kullandıktan sonra hiçbir yasal düzenleme yapılamaz. Buna teşebbüs etmek anayasayı ihlal suçudur. Oylama başlamıştır, referandum metni değiştirilemez. Oylama süreci durdurulamaz. Büyük bir kargaşa ve kaos içine düşülmüştür. İşçi Partisi olarak referandumda halkımızı 'Hayır' oyu vermeye çağırıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious