İpek Yolu, Dünya Mirasları Listesi'nde

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

7 bin kilometre uzunluğundaki tarihi İpek Yolu’nun Dünya Mirasları Listesi’ne alınması için başvuru yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin’in kuzeybatısındaki Şincan Özerk Bölgesi’nin Turfan kentinde İpek Yolu’nun Dünya Mirasları Listesi’ne başvurusu için uluslararası istişare toplantısı yapıldı. Toplantıya Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve Dünya Mirasları Merkezi’nden gelen 50’den fazla temsilci katıldı. Toplantıda "İpek Yolu’nun Dünya Mirasları Listesi’ne çokuluslu ortak başvurusuna ilişkin Turfan Eylem Planı" oluşturuldu.

Toplantıya katılan uzmanlar, tarihi İpek Yolu’nun güzergahında yer alan ülkelerin halkları arasındaki değişimin ve kültürel kaynaşmanın ilerletilmesinde çok önemli rol oynadığına dikkat çekerek, İpek Yolu’nun Dünya Mirasları Listesi’ne başvurusunun bu güzergahtaki bütün ülkelerin ortak arzusu olduğunu söyledi.

Çin’in tarihi başkentlerinden Şien (Eski adıyla Çangan)’den başlayıp, Güney Asya ve Orta Asya ülkeleri üzerinden Avrupa’ya uzanan tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması için ilgili ülkeler yeni projeler geliştiriyor. İpek Yolu’nun 4000 kilometrelik kısmı Çin topraklarında bulunuyor. Pekin yönetimi, İpek Yolu güzergahında bulunan sit alanlarına yönelik çeşitli koruma projelerini hayata geçirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious