İpekçi davası tekrar gündem'de!

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı Abdi İpekçi'nin öldürülmesi olayına iştirak suçundan yargılanan ancak delil yetersizliğinden beraat eden Malatyaspor eski Başkanı Oral Çelik'in yeniden yargılanması gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üçüncüsünde hayatını kaybetti. İşin ortasındayım ve detayları bende saklı" şeklindeki açıklamaları nedeniyle Abdi İpekçi'nin öldürülmesine ilişkin davada iadei muhakeme kararı (yeniden yargılama) verilmesini istedi.

Oral Çelik, Abdi İpekçi cinayetini planladığı Mehmet Ali Ağca'nın kullandığı silahı tedarik ettiği ve suça iştirak ettiği iddiasıyla İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmıştı. Yargılama sonunda Çelik'in, 28 Mayıs 1999 tarihli oturumda mahkûmiyetine yeterli her türlü kuşkudan arınmış kesin deliller elde edilemediği gerekçesiyle beraatine karar verilmişti.

Geçtiğimiz ay Bugün Gazetesin'de muhabir Şenol Gezer tarafından yapılan haberde, Çelik'in ''Abdi İpekçi cinayetiyle ilgili şimdiye kadar çok şey yazıldı, çizildi. İlk kez doğrusunu anlatıyorum. Abdi İpekçi'ye yönelik 3 suikast girişimi oldu. Üçüncüsünde hayatını kaybetti. İşin ortasındayım ve detayları bende saklı. İlk iki suikastı gerçekleştiremeyen arkadaşlar Bedri Koraman'a yöneldi. Silah tutukluk yapınca vazgeçtiler. Bu işin detayını da Koraman'dan dinleyin. Altında beyaz bir araba vardı. İçinde bulunduğumuz durumdan dolayı maddî manevî çok zarar gördüm. Şimdi 'Hedefteki Sır' adı altında bir dizi hazırlıyoruz. Herkes, İpekçi'yi kimlerin neden öldürttüğünü bu diziden öğrenecek. Umuyorum ki, Türk gençliği bu diziden kendisine önemli dersler çıkarır'' şeklindeki açıklamaları yayınlanmıştı.

Çelik'in bu açıklamaları sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, daha önce davayı karara bağlayan 4. Ağır ceza Mahkemesi'ne gönderdiği bir yazıyla iade-i muhakeme kararı (yeniden yargılama yapılması) verilmesini istedi.

Yasa gereği beraat kararı verildiğinde görevde olan Mahkeme Başkanı Hasan Barut ile üye hakim Selahattin Çetin, iade-i muhakeme konusundaki kararda söz sahibi olamayacak. Adalet Bakanlığı tarafından, şu an heyette bulunan ancak beraat kararı sırasında imzası bulunmayan üye hakim Özdemir Akon ile başka bir başkan ve bir üye hakimden oluşan bir heyet oluşturulacak. Yeni oluşturulan heyet tarafından iade-i muhakeme konusunda olumlu karar verilmesi durumunda Gazeteci-Yazar Abdi İpekçi'nin öldürülmesine ilişkin dava yeniden görülmeye başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious