iPhone ile Blackberry karşılaştırması

iPhone ile Blackberry karşılaştırması.13233
  • Giriş : 28.09.2008 / 14:23:00

Google arama motorunda 'iphone blackberry' yazacak olursanız ikisinin de adının geçtiği 27 milyon döküman gelecektir. Bunlar arasında en çok okunanlar da 'hangisi' türü mukaye notları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyada üzerine en çok yazılıp çizilen telefon olma özelliğini kimselere kaptırmayan iPhone nihayet halkımızın hizmetine sunuldu.

Konu cep telefonları olunca iPhone ile 'hangisi daha iyi' mukayeselerinde de Blackberry'i geçenin olmadığı biliniyor. Google arama motorunda 'iphone blackberry' yazacak olursanız ikisinin de adının geçtiği 27 milyon döküman gelecektir. Bunlar arasında en çok okunanlar da 'hangisi' türü mukaye notları. 'Teknolojik oyuncaklar'a olan ilgim (merak, düşkünlük, tutku, bağımlılık) ister istemez kullanıcı sınıflandırmasında beni -uluslararası jargonda- 'power user' diye bilinen bir grubun üyesi yapıyor.

Neymiş bu grup pardon, çok merak ettik? 'Zor kullanıcı' diye dilimize uyarlayabiliriz:

Teknolojik ürünü satın almadan önce reyondaki görevliyi deli ederler, satıcının bildiğinin yüz misli özellik biliyor olurlar ve tek tek sorarlar. Zor müşteridir! Cihazı zorlar! Mesela bilgi kitapçığında bu cihaz 99 ayrı işlem yapıyor yazıyorsa o 99 taneyi denemeden uyuyamayacağı gibi üç güne kadar 100'üncü işlemi buldum diye üretici firmaya e-posta atmazsa kendiyle problem yaşar.

Gelelim mukayeseye...

Alıştığın, severek kullandığın cep telefonu gibisi yoktur; almış olmak için almamak gerek. (Zor kullanıcının dediğini yap yaptığını yapma demişler!)

Blackberry mi yoksa iPhone mu sorusuna en içten cevabım: İkisi de!

Ben vazgeçemiyor, ikisini beraber taşıyor ve kullanıyorum. Ama hangisini hangi durumda kullandığıma dair tercihler konumlandırma açısından yardımcı olabilir:

Görsel estetik açısından iPhone başka bir çizgide; Blackberry rahat keyifli güvenli lüks bir aile otomobili ise iPhone da Ferrari! 1970'li yıllarda elinize bir Blackberry geçseydi, 'çok gelişmiş bir hesap makinesi herhalde' diye bir varsayım yapabilirdiniz ama IPhone için 'Uzaylılar düşürmüş olmasın'dan başka seçenek düşünmek zor olurdu.

Video ve müzik özellikleri artık Blackberry'de var ama IPhone daha üstün. Hele iTunes kullanıcısı iseniz, hele hele iPod-iTouch kültürünüz varsa IPhone merdivenin sonundaki zirve oluyor. Telefon özellikleri anlamında ikisi de çok iyi telefon, IPhone'un yan özellikleri o kadar seçenek sunuyor ki bazen telefon olduğunu unutuyorsunuz. Gerçi iyi telefon. Öte yandan Blackberry'nin rehber özellikleri ve mesajdan numaraya aramaya geçişler gibi özellikleri çok daha kullanıcı dostu seçenekler sunmuyor değil.

İnternette dolaşmak, web tarayıcısı açısından IPhone Blackberry'i katlar, arka cebine koyar. Mukayese kabul etmeyecek bir üstünlüğü var, hele ekranın dokunmatik olması ve parmakların bir cımbızlama hareketiyle yaptığı büyütme küçültmeler, 90 derece yatırınca geniş ekrana dönüşümler nefis gerçekten. İlk dört maddeye bakınca insan diyor ki...

IPhone öne çıkıyor sanki.

Sanki değil -bana sorarsanız- kesinlikle! Eh peki kardeşim neden Blackberry'den vazgeçemiyorsun, ikisini birden taşımadan edemiyorsun? Blackberry'nin onu benzersiz kılan öyle bir özelliği var ki yerini başka hiç bir uygulama/tasarım tutamıyor.

Eğer mesajlaşmak, daha doğrusu kısa mesaj ve e-posta yazmak işiniz ve/veya hayatınızın önemli bir parçası ise... Yani siz cep telefonunu bir tür karşılıklı yazışan klavyeler olarak kullanıyorsanız Blackberry'den vazgeçmeniz diye bir olasılık düşüktür. Çok düşüktür hatta. Baştaki otomobil örneğine gelecek olursak Blackberry lüks aile arabası ve siz bildiğiniz direksiyonu çevirerek yol alıyorsunuz. iPhone ise gerçekten bir Ferrari ama mesajlaşırken vites koluyla kullanmanız gerekiyor (teşbihte hata olmaz demişler). Airbus pilotu olmadıkça insan zorlanıyor.

Nedir?

Blackberry işi biliyor, işi keyif haline getiriyor. Ama IPhone hayatın tadını çıkartmakta fark atıyor.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*