İP'li avukat, Yasin Hayal'i savunacak

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

İzmir Barosu avukatlarından Fuat Turgut, halen Tekirdağ F tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Yasin Hayal'in avukatlığını üstlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın idama mahkum edildiği davaya da müdahil olarak katılan İzmir Barosu avukatlarından Fuat Turgut, halen Tekirdağ F tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Yasin Hayal'in avukatlığını üstlendi. Turgut, yerel Karadeniz'den Günebakış Gazetesi'ne 9 Mart 2007 tarihinden itibaren İşçi Partili olduğunu da açıkladı.

Yasin Hayal ile cezaevinde görüşüp vekalet alan Turgut, "Belki ceza almasını engelleyemeyeceğim ama Avrupalılar'ın yüzüne Türkiye'ye besledikleri kini haykıracağım." dedi.

Ailesinden talep gelmesi halinde katil zanlısı Ogün S.'nin avukatlığını da yapacağını belirten Turgut, Yasin'i savunmam için bana teklifte bulundu. Severek kabul ettiğim bu teklifi kimin getirdiğini açıklamayacağım. Milliyetçi duygularından istifade edilerek bu çoklar kullanılmışlardır. Bu güçler istemedikçe cinayeti kimlerin planladığı asla bulanamayacaktır." diye konuştu.

Yasin'le cezaevinde yaklaşık bir saat görüştüğünü kaydeden Turgut, "Yasin bana Trabzon ve İstanbul'da işkence görmediğini söyledi. Ayrıca Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) suçlayıcı hiçbir ifadesi olmadı. Bu cinayet BBP ile ilişkilendirilmeye çalışılıyor. Ben şu anda sol bir partide olmama rağmen kesinlikle BBP'nin böyle bir olayla bağlantısı olabileceğine ihtimal vermiyorum. Dink'in öldürülmesi Karadeniz üzerinde çeşitli hesapları olan başta ABD ve yandaşlarının işine yaramıştır." ifadelerini kullandı.

Avukat Turgut'un Trabzon'da çıkan yerel Karadeniz'den Günebakış Gazetesi'ne verdiği demecin devamı ise şöyle:

MAHKEMEDE BERAAT İSTEYECEĞİM

Duruşmalarda Yasin Hayal ve diğer zanlılar için beraat isteyeceğini belirten Av. Fuat Turgut, Talat Paşa'yı katleden Ermeni'yi Berlin'de, diplomatımızı öldüren Ermeni'yi de ABD, "Atalarının intikamının almıştır" diyerek beraat ettirdiler. Türk yargısından bunlara cevap verilmesi için bunun kabul edilemeyeceğini biliyorum. Duruşmalarda Türk düşmanlarının yüzüne bize duydukların kini haykırıp, ülkemiz üzerinde oynamakta oldukları oyunları hatırlatacağım." diye konuştu.

Hrant Dink'in öldürülmesini başta ABD olmak üzere İsrail ve Yunanistan gibi Türk düşmanlarının işine yaradığını savunan Turgut şöyle konuştu:" Bu cinayetin en arka planında ABD vardır. Dinci örgütleri ve milliyetçi gençleri kullanarak, bu tür olayları gerçekleştiriyor. Yunanistan gazeteleri, Dink için; 'Pontuslu bir genç öldürdü' diye yazdılar. Amaçları halen Karadeniz'de Pontus'u gündemde tutmak. Dolayısıyla bu cinayetin arkasında görünmeyen büyük güçler var. Ve o güçler istemedikçe gerçek hiçbir zaman anlaşılamayacak. Bu çocukların milliyetçi duygularından istifade edilerek, kullanılmışlardır. Ne yazık ki fatura onlara kesilecektir."

YASİN, ERHAN İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR?

Yasin Hayal'in kendisine Trabzon ve İstanbul'da gözaltı süresince işkence görmediğini anlattığını da kaydeden Turgut, "Trabzon'da üç polis Yasin'e; 'siz öldürdünüz, şimdi de sen öleceksin demiş. Yasin de öldürün o zaman diye yanıtlamış. Bunun üzerine polisler kendisine işin şaka olduğunu belirtmiş.' Yasin, polis muhbiri olduğu ortaya çıkan Erhan'ın bir kaç duruşma sonunda tahliye olabileceğini düşünüyor. Ne devlet kurumlarının ne de başka kurumların başka kurumların töhmet altında bırakılmaması lazım. Son günlerde bu soruşturma kapsamında yanlışlar yapılıyor. Bu cinayet BBP ile ilişkilendirilmeye çalışılıyor. Ben 9 Mart'tan beri sol bir partide olmama rağmen, kesinlikle BBP'nin böyle bir olayla bağlantısı olabileceğine ihtimal vermiyorum. Bu cinayet, Türkiye üzerinde hesapları olanların işidir. Dink'in üzerinden ülkeyi karıştırma gayretleri vardır. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious