iPod dinlerken iDead olmayın

iPod dinlerken iDead olmayın.13007
  • Giriş : 12.10.2008 / 11:08:00

Podestrian olmak sizi öldürür, iDead olursunuz mazallah!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

iPod denen alet hayatımıza girdi gireli Amerikalılar her kelimenin başına bir “i” kondurup yeni yeni kelimeler türetir oldu. iPod argosu adlı bir sözlük bile çıktı. Sözlüğe en son eklenen kelime ise iPod dinleyen yaya anlamına gelen “Podestrian”. Ancak Avustralya polisi uyardı: Podestrian olmak sizi öldürür, iDead olursunuz mazallah!

1991 yılında Almanya'daki Fraunhofer Laboratuvarı'nda görevli bilgisayar uzmanları, daha sonra MP3 olarak anılacak olan teknolojiyi geliştirdiklerinde, dünyayı sarsacak bir buluşun eşiğinde olduklarının pek de farkında değillerdi. Sonra internetin müzik endüstrisini çökerttiği iddiaları, korsan şarkılar, meşhur Napster-Metallica davası gibi gelişmelere yol açan buluşun “insanlığa” en önemli katkısı ise hayatımıza iPod denen o objeyi sokmasıyla gerçekleşti. MP3 teknolojisi sayesinde binlerce şarkı bir anda cebimize giriverdi. Zamanla bu minik alet o kadar meşhur oldu ki, cep telefonu olarak da kullanılan iPhone ile yeni bir şekil aldı.

Aynı işi yapan benzerleri 5 kat daha ucuza satılsa da iPod statü sembolü haline geldiği için, dünya genelinde MP3 çalar piyasasının yüzde 90'ını elinde tutan bu alet, 150 milyon adet satarak kırılması güç bir rekora da imza attı. iPod'unu cebinde taşıyanların bile o pek de iyi ses vermeyen beyaz kulaklıkla “Bende de var” havası attıklarına şahit olmuşsunuzdur. Ee bu kadar önemli bir statü sambolü haline gelince, iPod'un kendine has terminolojisi de gençleri esir almaya başladı. “iTunes'dan bir single indirdim, ama podcastler'de gözüm kaldı. Benim gibi iPodophile olan bir arkadaşın list'inden dinleyip karar vericem” şeklinde sözleri mini-mini çocukların ağzından duyarsanız artık hiç şaşırmayın derim.

Pantolonunda iPod var!

Bu iPod terminolojisi sadece çocukların değil, Avrupa ve Amerika'da koca koca adamların da ağzına yapışmış durumda. Hatta “iPod argosu” adı altında bir sözlük bile çıktı. Bakın size birkaç örnek vereyim:
iPodyssey: iPod ve Odyssey kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Odyssey, bizim Türkçe'ye Odesa diye çevirdiğimiz Yunan mitolojisinin en önemli isimlerinden Homer'in ünlü destanı. iPod ile birleştiği zaman ortaya insanların iPod almak için giriştiği destansı mücadelenin (O kadar para ödemek için ailenin ikna edilmesi, çıkış günü saatlerce kuyruk bekleme süreci vs.) hikayesini anlatan bir kavram çıkıyor.

iPodophile ve Podaholic: Ayakta olduğu tüm saatler boyunca iPod'unu kulağından çıkarmayan, zamanının tamamını müzik dinleyerek ya da şarkı indirerek geçirenlere verilen isim. Bu tür kişiler zaman kavramını iPod'larındaki pil simgesinde yer alan “bar”lara bakarak hesaplıyor.
iPlode: iPod ve Explode (Patlamak) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Kulakları patlayacak şekilde yüksek seste müzik dinlemeye bu ad veriliyor. Onlarla konuşmaya çalışmayın, metroda önünüzü kapatıyorlarsa itip geçin.
iPod in the pants (Pantolonunda iPod var): Bir erkeğin cinsel organının küçük ve beyaz olduğunu anlatmak için kullanılıyor.

Podfapping: iPod'un küçük ekranında porno film izleyenler için kullanılan kelime. Türkçe'ye “podstürbasyon” olarak çevirebileceğimiz “podsterbating” kelimesinin ne anlama geldiğini söylememe de herhalde pek gerek yok.


POLİSİN TRAFİK CİNLİĞİ

İşte bu kelimelere geçtiğimiz hafta yeni bir üye daha eklendi. Swinton adlı sigorta şirketi iPod kullanan yayalar nedeniyle trafik kazalarında son 1 yıl içinde artış yaşandığını, her 9 kazadan birinin kulağında iPod olan yayaların yoldaki dikkatsizliği sonucu ortaya çıktığını duyurdu. Bunun için seçtiği kelime de yaya (Pedestrian) ve iPod'un birleşimi olan “Podestrian” oldu. Yani sen hem Trafik Kazası oluyor diye şikayet et, hem de iPod argosuna yeni bir katkıda bulunup bu kültürü simgeleştirmeye yardımcı ol. Olacak iş mi yani?
Ama en dikkat çekici “iPod'lar sizi trafikte öldürebilir” kampanyasını Avustralya'da New South Wales eyaleti polisi düzenledi. Ölü (dead) ve iPod kelimelerini bir araya getirip “iDead” adını verdikleri kampanyanın afişleriyle büyük ses getirdi.

Kampanya afişleri ses getirdi

iPod terminolojisindeki kelimelere bir yenisi daha eklendi. Sigorta şirketi Swinton, iPod kullanan yayalar nedeniyle trafik kazalarında artış yaşandığını açıkladı. Ve şirketin bunun için seçtiği kelime de yaya (Pedestrian) ve iPod'un birleşimi olan Podestrian oldu. Avustralya'da ise “iPod'lar sizi trafikte öldürebilir” sloganlı bir kampanya düzenlendi. “iDead” adı verilen kampayada kullanılan afişler ise büyük ses getirdi.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*