İpsala'da kurbağa yarışması

İpsala'da kurbağa yarışması.14179
  • Giriş : 16.08.2008 / 17:48:00

Edirne'nin İpsala ilçesinde gerçekleştirilen 9. İpsala Çeltik, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında yapılan kurbağa yarışması büyük ilgi gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Festival, Hükümet Meydanı'nda yapılan kortej yürüyüşü ile başlayarak, Atatürk Anıtı önüne çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sürdü. Daha sonra büyük ilgi gören kurbağa yarışlarına geçildi. Yarışmaya katılan çocuklar, ellerine aldıkları kurbağaları festival alanında hazırlanan parkurlara getirdi. Daha sonra gerçekleştirilen kurbağa yarışı büyük ilgi gördü.

Edirne Valisi Mustafa Büyük, festivalin büyük bir ilgi gördüğünü belirterek, kurbağa yarışına ilk kez tanıklık ettiğini söyledi. Büyük, "Kurbağa yarışı hiç denemediğimiz birşey. Bu bölge kurbağalar için çok önemli. Ciddi bir ihracat var" dedi.

İpsala Kaymakamı Aylin Kırcı Duman ise "Kurbağa toplama ve ihracaatı ile ilgili İpsala'da bir tesisimiz var. Bu tesis, Avrupa'nın çeşitli ülkelerine ihracat yapıyor. Biz de bu tesisin tanıtımı için çeltik festivalimizde kurbağa yarışı düzenledik" diye konuştu.

İpsala ilçesindeki çeltik tarlalarında ve sulama kanallarından toplanan Rana türü kurbağa, Fransız ve İsviçreliler tarafından tercih ediliyor. Avrupa sofralarının vazgeçilmez yiyeceği olan kurbağalar bu nedenle canlı olarak ihraç ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*