İpsiz Recep ölüm yıldönümünde anıldı

İpsiz Recep ölüm yıldönümünde anıldı.17062
  • Giriş : 11.06.2009 / 15:12:00

Rizeli milli mücadele kahramanı İpsiz Recep, ölümünün 81. yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rize Sahil Parkı'nda İpsiz Recep Anıtı önünde düzenlenen törene, Belediye Başkan Vekili Osman Karavin, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, İl Çevre ve Orman Müdürü Sabit Kandemir, İl Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, siyasi parti temsilcileri ve milli mücadele kahramanının yakınları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törende, İpsiz Recep'in hayatı anlatıldı, şiirler okundu. Rize Gençlik Merkezi Tiyatro ekibi ise İpsiz Recep için yazılan türküyü seslendirdi.

Belediye Başkan Vekili Karavin, burada yaptığı konuşmada, Kurtuluş Savaşı yıllarında İpsiz Recep'in ilerlemiş yaşına rağmen bir köşeye çekilip oturmadığını söyledi.

İpsiz Recep'in vatan için canını ortaya koyarak mücadele ettiğini anlatan Karavin, şunları kaydetti:

''Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinde, cansiparane savaşan İpsiz Recep gibi kahramanların harcı vardır. Sadece İpsiz Recep değil, tarihte iz bırakan atalarımız unutulmamalıdır. Günümüz gençliği de tarihini ve kahramanlarını unutmamıştır. Dün olduğu gibi bugün de bu topraklarda binlerce, vatanı için canını seve seve vermeye hazır İpsiz Recepler vardır. Bundan sonra da olmaya devam edecektir.''

-İPSİZ RECEP-

Bazı kaynaklarda yer alan bilgilere göre, Recep Reis, Rize'nin Portakallık Mahallesi'nde 1862 yılında doğdu. Emiroğulları'ndan olan Recep Reis, genç yaşında çalışmak için İstanbul'a gitti ve yelkenli teknesiyle Boğaziçi'nde çalışmaya başladı.

Kendisine cesareti, gözü pekliği ve ataklığı nedeniyle ''İpsiz'' lakabı verildi. Milli Mücadele yıllarında göstermiş olduğu kahramanlıklarla milis yüzbaşı rütbesi alan İpsiz Recep, 1928 yılında öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*