İpte donarak can verdiler!

İpte donarak can verdiler!.18148
  • Giriş : 05.08.2008 / 21:19:00

Dünyanın en yüksek dağı olarak bilinen Everest'teki K2 zirvesine tırmanırken buzul kopması sonucu meydana gelen felaketten sağ kurtulmayı başaran dağcılar, ekipteki bazı arkadaşlarının tutundukları ipte baş aşağı şekilde donarak can verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

11 dağcının ölümüyle sonuçlanan felaketten sağ kurtulan Hollandalı dağcı Wilco Van Rooijen, zirvenin en tehlikeli noktası olarak bilinen 'Şişe Dibi' bölgesinden geçişleri sırasında bir buzul duvarının kopması sonucu olayın meydana geldiğini kaydetti.

Ekibe liderlik eden profesyonel dağcıların, tırmanışta ipleri yanlış yerlere bağladığının altını çizen Rooijen, felakete bu hatanın ve ekipte yaşanan paniğin neden olduğunu belirtti.

Yaşanan panik sırasında 3 ekip arkadaşını, bağlı oldukları ipte başaşağı şekilde sallanırken gördüğünü söyleyen Rooijen, arkadaşlarına yardım etmediğini ve kendisini kurtarma içgüdüsüyle devam ettiğini belirterek, 'Hayatta kalmaya çalışıyorlardı. Ben de öyle yaptım' diye konuştu.

Ekipte hayatta kalanların panik sonrasında farklı yönlere dağıldığını ve kendilerini kurtarmaya çalıştıklarını vurgulayan Rooijen, farklı yönlere giden dağcıların dondurucu soğukta kaybolduklarını söyledi.

TEK BAŞINA YÜRÜDÜ

8 bin 611 metrede meydana gelen felaketten sağ kurtulmayı başaran bir diğer dağcı İtalyan Marco Confortola'nın ise, olumsuz hava koşullarına karşın tek başına 6 bin metredeki kamp yerine dönmeyi başardığı belirtildi.

Havadan kurtarma operasyonunun neredeyse imkansız olduğunu vurgulayan yetkililer, kampa varan kurtarma ekibinin Confortola'ya gerekli tıbbi müdahaleyi yaptığını, dağcının sağlık durumunun biraz daha düzelmesinin ardından ekibin 5 bin 300 metredeki ana kampa dönerek buradan helikopterlerle indirileceğini kaydetti.

1954'ten bu yana 280'e yakın dağcının tırmandığı K2 zirvesinde bugüne kadar 70'ten fazla insan hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*