'Irak, Afganistan'dan daha istikrarlı'

'Irak, Afganistan'dan daha istikrarlı'.16358
  • Giriş : 25.03.2008 / 08:51:00

İngiliz ''Jane's Information Group'' firması tarafından yayınlanan raporda, Irak'ın Afganistan'dan daha istikrarlı göründüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Raporda Afganistan, Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Somali'den sonra dünyanın en istikrarsız üçüncü ülkesi olarak listede yer aldı. Buna karşılık Nijer, Nijerya, Burundi ve Ekvator Gine gibi Afrika ülkeleri arasında Irak 22. sıraya yerleşti. Ancak Dış Politika dergisinin 2007 Haziran ayında yayınlanan listesinde Irak, Afganistan ile birlikte dünyanın ikinci en istikrarsız ülkesi olarak 8. sırada yer almıştı.

Bu arada, ''Risk Ülkesi Sınıflandırması'' adıyla yayınlanan raporda, ABD, istikrar etmenlerine göre 235 ülke, bölge ve oluşum arasında en istikrarlı ülkeler sıralamasında üst sırada yer alamadı. Raporda, ABD, Avustralya ve Portekiz'in hemen ardından listenin 22. sırasına yerleşirken, İsveç, Lüksemburg ve Monako'dan sonra en istikrarlı yer Vatikan olarak belirlendi.

''Jane's Information Group'' yazı işleri yönetmeni Christian LeMiere, raporla ilgili değerlendirmesinde, Irak'ın Afganistan'dan daha istikrarlı olduğunu, Irak'ın çok sayıda uluslararası askeri güç, yüksek petrol fiyatlarına bağlı ekonomi ve şiddet olaylarında azalma gibi birkaç istikrar etmenlerinden faydalandığını söyledi. Christian Le Miere, ''Afganistan ile karşılaştırınca, Afganistan'da hükümetin ülke üzerinde daha az kontrolü var. Yaklaşık yüzde 50'sinin afyondan karşılandığı bir ekonomisi ve çok az kullanılabilir kaynakları bulunuyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious