Irak, İran için ABD'ye set çekti

Irak, İran için ABD'ye set çekti.14957
  • Giriş : 10.11.2008 / 20:29:00

ABD ile Irak arasındaki güvenlik antlaşması taslağının ayrıntıları belli oldu. Irak tarafının itirazlarına ABD'nin verdiği yanıtların ardından son şeklini alan taslak onay bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AP'nin elde ettiği, 24 sayfalık anlaşma metninde, "Irak toprakları, karasuları ve hava sahası, bir başka ülkeye karşı saldırı amacıyla veya böyle bir saldırıda geçiş noktası olarak kullanılamaz" deniyor.

Irak'taki ABD güçlerinin geçen ay Suriye'ye saldırıda bulunmaları üzerine Bağdat yönetimi bu maddenin anlaşmaya eklenmesi konusunda ısrarcı olmuştu. Irak topraklarının İran'a olası bir saldırıda kullanılabileceği kaygısıyla ABD-Irak antlaşmasına karşı olan İran'ın da bu nedenle muhalefetini yumuşatabileceği belirtiliyor.

Başbakan Nuri el Maliki, taslağı Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve iki Cumhurbaşkanı yardımcısına sunacak. Taslak daha sonra kabinenin önüne gelecek. Bakanlar kurulu da kabul ederse onay için parlamentoya sunulacak. Bu sürecin 1 ayı bulabileceği bildirildi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı yardımcılarından olan, sünni Tarık el Haşimi, taslağın referanduma sunulmasını istiyor. Ancak referanduma gidilmesi halinde sürecin 31 Aralık'a kadar tamamlanması mümkün gözükmüyor. Bu anlaşma, ABD askerlerinin 31 Aralık'ta dolan Irak'ta kalış sürelerini uzatıyor.

Antlaşmanın 31 Aralık'a kadar yetişmemesi halinde, bu ülkedeki ABD askerlerinin operasyonlarını durdurmaları gerekecek. Operasyonlara devam, sadece antlaşmanın yürürlüğe girmesiyle veya buna izin veren bir BM Güvenlik Konseyi kararıyla mümkün olabilecek.

ABD ASKERLERİ ÖNCE KENTLERDEN ÇIKACAK

Taslakta yer alan diğer bazı önemli noktalar da şöyle:

ABD askerleri, 30 Haziran 2009'dan itibaren, tüm şehirlerden çıkacak. 31 Aralık 2011 tarihinde de ülkeyi tamamen terk edecek.

Eski taslakta ise 31 Aralık 2011 tarihinden sonra da eğitim ve diğer yardımlar için kalmaları konusunda Irak hükümetine gerekirse istekte bulunma yetkisi veriyordu.

Taslak, Irak hava sahasının kontrolünü Iraklılara geri veriyor. Ancak Irak hükümeti de ABD güçlerinden, gözetleme ve kontrol amaçlı görevler için destek talep edebilecek.

Taslakta Irak makamlarına, ABD'nin askeri ve sözleşmeli güvenlik mensuplarının ülkeye giriş-çıkışlarında kontrol yetkisi tanıyor.

Irak'ın seçimle iş başına gelmiş kurullarının ve demokratik sisteminin tehdit altında olması halinde, ABD'ye "gerekli önlemleri alma hakkı" tanınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*