Irak, şiddete teslim: 93 ölü

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

Divaniye'de petrol boru hattındaki patlamada 93 kişi öldü, 94 kişi yaralandı. Cesetler patlamayla oluşan çukurdan çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın Divaniye kentinde kontrolü ele almaya çalışan ABD ve Irak güçleriyle Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu arasında çıkan çatışmalar ateşkesle sonuçlanırken, ülkede şiddet dinmiyor. Başkent Bağdat'ta terk edilmiş 24 ceset bulunurken, dün Divaniye yakınında petrol boru hattındaki patlamada 81 kişi, farklı kentlerdeki saldırılarda ise 12 kişi yaşamını yitirdi. Irak Başbakanı Nuri el-Maliki şiddeti dizginlemek için hafta sonu aşiret liderleriyle 'şeref paktı' imzalamıştı.
Önceki gün Bağdat'ın 130 km. güneyindeki Divaniye'de Mehdi Ordusu'ndan bazı kişilerin evlerinin aranıp tutuklanması üzerine çıkan ve sekiz sivil, 25 Iraklı asker ve 50 milisin ölmesine, 61 kişinin yaralanmasına yol açan çatışmaların ardından dün yerel liderlerin girişimiyle ateşkes sağlandı. Buna göre, askerler kente girmeyecek, Mehdi Ordusu kentin kotrolünü bırakacak ve tutuklu milisler 24 saatte mahkemeye çıkarılacak. Son birkaç günde Bağdat ve civarında 10 kayıp veren ABD ordusu Divaniye'deki çatışmalarda F-16 uçağı ile 'düşman bölgesi' diye kentin bir bölgesine 220 kiloluk bomba attı.

Divaniye'de sabotaj

Dükkânların açılması, elektrik ve su verilmesiyle Divaniye'de hayat normale döndü derken, dün kent yakınında 2003'ten beri kullanılmayan petrol boru hattındaki patlama 81 cana mal oldu. Bölge sakinleri 'sabotaj' derken, Savunma Bakanlığı, kalan petrolü çıkarmak için hatta delik açılmasının patlamaya yol açtığını savundu. Bakuba'da ise Sadr'ın bürolarına saldırıda iki kişi, kentin başka bölgelerindeki çatışmalarda 10 kişi öldü. Han Beni Saad'da roketlerin hedefi olan 30 Şii aile evlerini terketti. Bağdat ise ceset kaynıyor. Bir okul ve bir caminin arkasında el ve ayakları bağlı kurşunlanmış 24 ceset bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious