"Irak-ABD PKK için acil önlem almalı"

  • Giriş : 02.10.2007 / 09:13:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyen başlıca konuların 'Ermeni soykırım' iddiaları ile terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Babacan New York'ta Amerikan Türk Cemiyeti'nde yaptığı konuşmada, PKK'nın saldırıları konusunda ''Irak ve ABD'den acil önlem almalarını bekliyoruz'' dedi.

Dışişleri bakanı, konuşmasında ABD'nin Meksika sınırından geçip kendisine saldıran teröristlere göz yumamayacağı gibi, Türkiye'nin de bu durumu kabul edemeyeceğini söyledi.
 
Babacan, Türkevi'nde Türk gazetecilerle bir basın toplantısı da yaptı.
 
Babacan, Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK ile ilgili mücadelede nasıl bir uluslararası işbirliği öngörüldüğüyle ilgili bir soru üzerine, "Kuzey Irak'taki konu, Irak'ın genel durumunu da dikkate alırsanız farklı bir özellik taşıyor. Çünkü bugün Irak'ta merkezi birhükümet var, Kuzey Irak'ta bir yönetim var ve yine Irak'ın genelinde bir ABD gerçeği var" dedi.
 
Babacan, "Dolayısıyla PKK konusunda hem kuzeydeki yönetim, hem Irak merkezi yönetimi, hem de ABD'nin büyük bir kararlılıkla ve somut sonuçlar getirecek şekilde çaba içinde olmaları gerekiyor" diye konuştu.
 
"Görüşlerimizi Rice'a ilettik"

Bakan Babacan, Türkiye'nin bu yöndeki görüşlerini ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile yaptığı görüşmelerde kuvvetli ifadelerle dile getirdiğini belirterek "Bu konudaki, mücadeledeki kararlılığımızı vurguladık, mutlaka somut sonuçlar getireceksomut adımlar atılması gerektiğini tekrar tekrar vurguladık. Biz kendi üstümüze düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz" dedi.
 
Babacan, Türkevi'nde düzenlediği basın toplantısında da PKK'nın elindeki ABD yapımı silahlarla ilgili soruşturmanın tam olarak neticelenmediğini söyledi ve "Ancak, belli ki çok ciddi yanlışlıklar yapılmış" dedi.
 
Babacan, "Tabii biz hep söylüyoruz Irak adeta terörist grupların antrenman sahası haline geldi. Bu kaotik ortamda, karmaşık ortamda belli ki bu konudaki kontroller ABD'liler tarafından tam yapılamadı ki, bu silahlar teröristlerin elinde çıkabiliyor. Ancak tabii ki kesin neticeyi bu soruşturma sonucu alındıktan sonra göreceğiz" dedi.
 
Bakan Babacan, terörizmin küresel bir problem olduğunu belirterek, terörizmin kimi hedef aldığını kestirmenin zor olduğunu söyledi.
 
"Terörizm her ülkeyi tehdit ediyor"
 
Babacan,terörizmin her ülkeyi tehdit ettiğini kaydederek, Türkiye'nin PKK ile mücadele konusunda diğer devletlerden arzu ettiği desteği, dayanışmayı göremediğini de ifade etti.
 
Özellikle Avrupa ülkelerinde olan bu tutumun son dönemde değiştiğini gördüklerini belirten Babacan, artık terör örgütü PKK'nın çok sayıda örgütün ve devletin terör listelerinde yer aldığını söyledi.
 
Dışişleri Bakanı Babacan, PKK'nın bazı ülkelerde değişik görünüşler altında faaliyetlerde bulunabileceğini belirterek, bu konuda muhataplarını dikkatli olmaya çağırdıklarını kaydetti.
 
"Diğer ülkelerle bu konuda işbirliği yoktur demiyorum, ama daha iyi olabilir, ateş düştüğü yeri yakar" diye konuşan Babacan, ABD'nin 11 Eylül terör saldırısından sonra terörü farklı algılamaya başladığını belirtti.
 
Bakan Babacan, "(Terör konusunda) Bizim bıkmadan usanmadan anlatmamız gerekiyor, her platformda muhataplarımıza izah etmek gerekiyor. Çünkü mücadele etmekte olduğumuz örgütler, oldukça örgütlü şekilde farklı ülkelerde, farklı şekilde algılanıyor" dedi.
 
Ralston'ın istifa ettiği iddiası
 
Babacan, ABD'nin PKK ile mücadelede özel temsilcisi emekli General Joseph Ralston'ın istifa ettiği yönündeki iddialarla ilgili olarak, kendilerine bu yönde bir bilgi gelmediğini belirterek, Washington Büyükelçiliği'nin de bu konuyu araştırdığını ve ABD'li muhataplarından böyle bir durumun söz konusu olmadığıbilgisini aldıklarını söyledi.
 
"Beytüşşebap'taki terör saldırısını şiddetle kınıyorum"
 
Beytüşşebap'ta düzenlenen hain terör saldırısını şiddetle kınadığını belirten Bakan Babacan, "Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum, kederli ailelerine sabır diliyorum ve bu konudaki kararlı mücadelemizin devam edeceğini tekrar tekrar vurgulamak istiyorum" diye konuştu.
 
ABD Kongresi'ndeki Ermeni tasarısı
 
ABD Kongresi gündemine gelen Ermeni tasarısına da değinen Babacan, "Türkiye'nin tarihini üçüncü tarafların, yargıç ve jüri gibi yargılaması karşısında birşey yapmadan oturmasını beklemek oldukça zor" dedi.
 
Babacan, 1915 olaylarının, Türkiye-ABD ilişkileri açısından en önemli sıkıntı sahalarından bir tanesi ve ilişkileri olumsuz etkileyebilecek bir konu olduğunu söyledi.
 
Babacan, bu kapsamda Türkiye'nin ABD'deki yönetim, farklı sivil toplum örgütleriyle, iş dünyasıyla, Kongre üyeleriyle sürekli çalışma halinde olduklarını kaydetti.
 
ABD Temsilciler Meclisi'nde seçimlerden sonra yeni bir durumun ortaya çıktığını anımsatan Babacan, Meclis'in bu yeni yapısının Türkiye'yi daha dikkatli davranmaya, Washington'daki gelişmeleri gün gün izlemeye ve gerekli zamanlarda gerekli adımları atmaya sevk ettiğini belirtti.
 
Babacan, bu kapsamda son dönemde önemli bir girişim olduğunu belirterek, ABD'nin hem Demokrat, hem de Cumhuriyetçilerden oluşan 3 eski savunma bakanı ve 8 dışişleri bakanının ABD Temsilciler Meclisi Başkanı'na mektup yazmalarının son derece önemli bir girişim olduğunu söyledi.
 
"Dikkatli olmamız gerek"
 
"Her adımda dikkatli olmamız gerek" diyen Babacan, Ermeni lobisinin bu konuya çok ciddi kaynaklar seferber ettiğini belirtti.
 
Babacan, Ermeni lobilerinin bir bakıma bu işi meslek haline getirdiklerini kaydederek, "buişifarklı bir nemalanma sahası olarak görmüşler" dedi.
 
Babacan, bu kapsamda Türkiye'nin 2005 yılında Ermenistan'a yaptığı ortak komisyon kurma teklifini hatırlatarak, Ermenistan'ın bu teklife hala olumlu yanıt vermediğini anımsattı.
 
Bakan Babacan şöyle konuştu: "Biz diyoruz ki tarihi tarihçiler yazmalı, parlamentodaki oylamalarla tarih yazılmamalı. Biz kendi tarihimizden eminiz, bütün arşivlerimizi biliyorsunuz araştırmaya açmış durumdayız. İsteyen geliyor, araştırıyor, bakıyor. Korkan biz değiliz" dedi.
 
Babacan, Ermeniler'in arşivlerini açmadığını belirterek, Ermeniler'in hem Erivan'da, hem Boston'daki arşivlerini açmaları, bunlara bakılması gerektiğini söyledi.
 
"İran nükleer programı konusunda tavrımız açık"
 
Ali Babacan, İran'ın nükleer programı konusuyla ilgili olarak da Türkiye'nin bu konudaki yaklaşımının son derece açık olduğunu söyledi ve "Biz bölgemizde nükleer silahların çoğalmasını, bir ülkenin nükleer silahlara sahip olmasını arzu etmiyoruz. Bu konudaki tutumumuz son derece açık" dedi.
 
Türkiye'nin BM'nin en eski üyelerinden biri olduğunu anımsatan Babacan, BM'nin İran'la ilgili konularda çok kolaylıkla karar alamadığını kaydetti.
 
İran'la yapılan doğalgaz mutabakat zaptı, anlaşma değil
 
Babacan, İran'la imzalanan doğalgaz mutabakat zaptı ile ilgili bir soru üzerine ise
Avrupa ve Türkiye'nin, elindeki enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi gerektiğini kaydederek, "Dolayısıyla bizim İran ile yaptığımız mutabakat metni, bu konuda neler yapılabilir bunu araştırmanın bir adımı" dedi.
 
Bakan Babacan, bunun bir enerji anlaşması değil, mutabakat zaptıolduğunu vurguladı.
 
Kıbrıs konusu
 
Babacan, temaslarında Kıbrıs konusunda muadillerine bilgi verdiğini, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un 5 Eylül'deki görüşmesi hakkında onları bilgilendirdiğini ve özellikle Avrupalı dışişleri bakanlarıyla Türkiye'nin AB sürecini ele aldıklarını kaydetti.
 
Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi Geçici Adaylığı
 
Ali Babacan, Türkiye'nin 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi geçici adaylığınında görüşmelerde ele alındığını belirterek, bu konuda pek çok ülkenin Türkiye'yi destekleyeceğini kendilerine ifade ettiklerini, ancak bu konuda sonuna kadar yoğun çabalara devam edilmesi gerektiğini belirtti.
 
"ABD'nin Irak'tan çekilmesi birdenbire olmamalı"
 
Babacan, ABD'nin Irak'tan çekilmesiyle ilgili bir soruya da, ABD'nin Irak'tançekilmesinin birdenbire olmaması gerektiği yanıtını verdi.
 
Hem bu görüşü, hem de çekilmeyle ilgili zamanlamanın belli bir takvim içinde yapılması gerektiğini pek çok kez belirttiklerini söyleyen Babacan, ABD kamuoyunun Irak konusunda son derece "hassas" ve geri çekilmeyle ilgili olarak da son derece "keskin" bir düşünceye sahip olduğunu kaydetti.
 
Bakan Babacan, Irak'taki çekilme sonrası tablonun son derece önemli olduğunu kaydederek, Irak'ın mutlaka kendi iç güvenliğini veistikrarını sağlayacak becerilerini kendisinin geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious