Irak: ABD'nin madalyasız savaşı

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

İkinci Dünya Savaşı’nda askerlerine 464 Onur Madalyası veren Amerikan yönetiminin, Irak Savaşı’nda aynı madalyadan sadece iki tane vermesi eleştiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son sayısında konuya ilişkin bir habere yer veren ünlü Time dergisi, Pentagon’un Beyaz Saray’a "Irak Savaşı’nda daha önceki savaşlara göre daha az mı kahraman var?" mesajı verdiği yazdı. Time, haberinde "Amerikan askerleri savaşıyor ve değerli bir şekilde ölüyor. Peki neden ordunun en büyük ödüllerini çok az kişi alıyor?" diye sordu.

Irak Savaşı’nın başladığı üç buçuk yıldan bu yana bu madalyayı sadece iki kişinin kazandığını aktaran Time, aynı uzunluktaki II. Dünya Savaşı’nda tam 464 onur madalyası verildiğine dikkat çekti. Time, "Eğer yönetim o zaman şimdiki kadar cimri olsaydı, asker sayılarına göre uyarlandığında faşizme karşı yapılan bu savaşta sadece 30 Onur Madalyası verilmesi gerekirdi" ifadesini kullandı. Time, Onur Madalyası’ndan sonra verilen en büyük ikinci nişan olan Hizmet Madalyası’ndan II. Dünya Savaşı’nda 8 bin 716 adet dağıtıldığı; ancak bu sayının Irak savaşında sadece 26 olduğuna dikkat çekti.

"Irak savaşsının farkı ne" diye soran Time, ilk olarak madalya almaya giden sürecin çok yavaş olduğunu kaydetti. Madalya sayısının az olmasının sebeplerinden biri olarak bazı kumandanların, daha önceki savaşlarda madalyaların çok kolay verildiğinden dolayı şimdi madalya kousunda daha sıkı davranmalarını gösteren Time, "Bazı kumandanlar, son zamanlarda özellikle de Körfez Savaşı’nda madalya enflasyonu olarak gördükleri gelişmelere karşı duruyorlar. Bu yüzden askerler için de madalya kazanma şansı azalıyor." diye kaydetti. Time dergisi, ancak ölen 3 bin askerin, savaşın ne kadar şiddetli olduğunun kanıtı olduğunu ve Pentagon’un cimriliğine karşı eleştiri seslerinin yükselmeye başladığını belirtti.

Eleştirilerin niye madalya sayısının az olduğunun yanı sıra madalya verilen Ordu birlikleri arasında neden çok fark olduğuna yönelik olduğuna da dikkat çeken Time bu konuda da Cumhuriyetçi Kongre üyesi John McHugh’un "Kriterleri ve zamanları yeniden değerlendirmemiz gerek. Eşitsizlikler olduğu çok açık" açıklamasına yer vermiş. Time dergisi, Amerikan ordusu tarafından verilen Bronz Madalya’dan da 11 Eylül’den bu yana 52 bin adet verildiğini; ancak bunun sadece bin 500’ünün deniz piyadelerine verildiğinin altını çiziyor.

John McHugh’un başkanlığındaki Silahlı Kuvvetler Personeli Alt Kurulu, geçtiğimiz hafta Irak’ta nasıl madalya verildiği konusunda bir soruşturma başlattığını aktaran Time, soruşturma sonucunda Onur Madalyası için yeni standartların belirlenebileceğini ve daha önce madalyaları reddedilen kişilerin dosyalarının yeniden değerlendirilebileceğini aktarıyor. Time, bu arada Pentagon’un da 11 Eylül saldırılarından bu yana "kahramanlık kavramının" nasıl değiştiğine yönelik bir çalışma hazırladığını kaydediyor.

Time, bazı eleştirmenlerin de madalya konusunda yaşanan cimriliğin sebeplerinden birinin, Pentagon’da bir tür "siyasi dürüstlük" havasının hakim olabileceği şeklinde düşündüğünü yazıyor. Dergi, "Irak Savaşı’na katılan her askerin büyük bir iş başardığı ve bu yüzden de birinin diğerinden iyi gösterilmemesi gerektiği" şeklinde bir düşünce hakim olduğunu belirtiyor.

Ancak Time, Irak savaşında madalya sayısının az olmasının en büyük sebeplerinden birinin ise bu savaşın doğasının daha öncekilerden farklı olması olduğunu kaydediyor. Dergi, yaşlıların "düşmanın vurmadan önce gözünün akını görme" kuralının, dürbünleri askerleri izleyerek bir mil uzaktan bomba patlatan düşmanın bulunduğu Irak’taki bu savaş için uygulanamayacağını vurguluyor.

Ancak dergi, buna rağmen hem Irak hem de Afganistan’da "eski kriterlere" göre de "kahramanlık gösteren" askerler olduğunu belirtiyor. Buna örnek olarak da 14 Nisan 2004’te yaşanan bir olayı aktarıyor. Irak’ın batısında gerçekleşen bu olayda bir saldırgan, Amerikan askerlerinin bulunduğu bir kontrol noktasına yaklaşarak Jason Dunham isimli 22 yaşındaki Amerikan askerini boynundan yakalamış; Iraklının bir el bombası atması üzerine de Dunham bombanın üzerine kapanarak bir çok askerin hayatını kurtarmıştı. Yaralı olarak kurtarıldıktan 8 gün sonra ölen askere, geçtiğimiz ay Irak Savaşı’nın ikinci Onur Madalyası verilmişti. ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray’da düzenlenen bir törenle ödülü Dunham’ın ailesine takdim etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious