Irak artık çok ırak

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Hakkari'de diyaliz makinelerine bağlı yaşamlarını sürdüren böbrek hastaları, umut bağladıkları Irak'tan elleri boş dönmeye başlayınca İran'ı gözlerine kestirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Binlerce dolar harcayan börek hastaları, ya eli boş döndü ya da paralarını dolandırıcılara kaptırdı. Türkiye ve Irak'tan umudunu kesen hastalar, umutlarını İran gibi diğer yakın ülkelere sakladı.

Hakkari Devlet Hastanesi'nde diyaliz makinelerine bağlı yaşamlarını sürdüren hala 13 böbrek hastası bulunuyor. Haftada 2 kez makineye bağlanan hastalar, hastanedeki 6 makinede hayat bulmaya çalışıyor.

Irak'a gidip şifa bulamayan 2 yıllık böbrek hastası Aziz Çiftçi, 2 yıl önce böbrek yetmezliğinden dolayı makineye bağlı yaşamaya başladığını belirterek, bundan dolayı bir an önce böbrek nakli için kolları sıvadığını söyledi.

Türkiye'deki büyük hastanelerde sıraya girdiğini belirten Çiftçi, ancak hala kendisine bir haberin gelmediğini vurguladı.

Türkiye'den umudunu kestiğini vurgulayan Aziz Çiftçi, "Irak'a kadar gittim Orada böbrek buldum ancak adam vazgeçti. Çok uğraştık bir daha bulamadık. Türkiye'de bulamadım. Hastanelere adımı yazdırdım ama hala bekliyoruz. Başka da güvencem kalmadı. Bundan sonra bulur muyum bulamaz mıyım bilemem." diye konuştu.

Irak'ta umduğunu bulamayan Çiftçi, bundan sonra İran yolunu tutacağını ifade ederek, ancak oraya gitme şartlarının da çok zor olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious