Irak Bakuba'da 6 sivil öldürüldü

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak'a yaptığı 3 günlük ziyaretle ilgili ABD Basşkanı George Bush'a bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gates, çarşamba günü Irak'taki durumu değerlendirmek üzere bu ülkeye gitmişti.

Gates, 3 günlük ziyaretinde Irak'a takviye asker gönderilip gönderilmeyeceği konusuna açıklık getirmemiş, ancak Irak'taki Amerikan askerlerinin komutanı General George Casey'den Bağdat'ta güvenliğin yeniden sağlanmasına yönelik bir plan üzerinde çalışmasını istemişti.

Yeni Irak politikasını yıl başından sonra açıklayacak olan George Bush, Irak'a ilave birlikler gönderilmesi seçeneği üzerinde duruyor.

Bu arada Los Angeles Times gazetesi, Amerikalı üst düzey yetkililerin Irak'a takviye asker gönderilmesine sıcak baktığını yazdı.

Gazetenin haberinde, General Casey'in de Irak askerlerinin sayısının artırılmasını istediği, ancak ne kadar asker talep ettiği konusuna açıklık getirmediği belirtildi.

Gazeteye göre, Irak'a yaklaşık 20 bin asker daha gönderilebilir.

ABD'nin Irak'ta yaklaşık 140 bin askeri bulunuyor.

BAKUBA'DA SALDIRI

Öte yandan, Irak'ta saldırılar ve şiddet eylemleri sürüyor.

Bakuba kentinde bir havan topu mermisinin bir eve isabet etmesi sonucu 6 sivilin öldüğü bildirildi.

Bağdat'ın güneyinde bugün bir askeri istihbarat yetkilisi öldürülmüştü. ABD öncülüğündeki güçlerin, Bağdat'ın batısındaki Ramadi'de düzenlendiği bir baskında da militan olduğundan şüphelenilen bir kişinin öldürüldüğü, 9 kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı.

Samava kentinde de, güvenlik güçleriyle radikal Şii lider Mukteda el-Sadr'a bağlı milisler arasında çıkan çatışmalarda 5 kişi ölmüş, 17 kişi yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious