Irak Başbakanı Maliki İran'da

Irak Başbakanı Maliki İran'da.14957
  • Giriş : 08.06.2008 / 21:25:00
  • Güncelleme : 08.06.2008 / 21:22:56

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ABD ile imzalanması planlanan güvenlik anlaşmasının İran'ın zararına olmayacağına ilişkin Tahran yönetimine güvence verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi bir ziyaret için İran'ın başkenti Tahran'da bulunan ve gün boyu temaslarını sürdüren Nuri El Maliki, akşam saatlerinde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından kabul edildi.

Resmi IRNA Ajansı'nın haberine göre Ahmedinejad, Maliki ile görüşmesinde, Irak'ın ''çok hassas'' bir dönemden geçtiğini ifade ederek, ülkedeki siyasal grupların birlikte hareket etmesiyle Irak'ın bu ''hassas koşullardan'' kurtulabileceğini söyledi.

''Irak halkı için aydınlık yarınlar bekliyorum'' ifadesini kullanan Ahmedinejad, mevcut dönemin atlatılması için BM, İslam ülkeleri ve özellikle komşularının Irak'a yardım elini uzatmaları gerektiğini bildirdi.

Irak'ın istikrarının dünya ve bölge için çok önemli olduğunu vurgulayan Ahmedinejad, ''Irak, öyle bir istikrara kavuşmalı ki, düşmanlar bu ülkenin üzerinden ellerini çekmek zorunda kalmalı'' dedi.

BM'nin Saddam Hüseyin döneminde Irak'a karşı kimi yaptırım kararları aldığını hatırlatan Ahmedinejad, o dönemin sona erdiğini ve Saddam'ın da artık yaşamadığını ifade ederek, söz konusu yaptırımların kaldırılmasını istedi.

Ahmedinejad, Irak'ın artık bölgede ve dünyada iyi bir konuma ulaşacağına inandığını da kaydetti.

-''ANLAŞMA, İRAN'IN ZARARINA OLMAYACAK''-

Irak Başbakanı Nuri El Maliki de ikili ilişkilerin ''iyi bir düzeyde'' olduğunu bildirdi ve mevcut işbirliğinin daha da artırılmasını istedi.

Irak'ın kalkınması ve istikrarının bölge ülkeleri ve komşularla ikili ilişkilerin gelişmesiyle mümkün olduğunu ifade eden Maliki, ülke içindeki tüm siyasal grupların görüş birliğine vardığını ve bu çerçevede diğer ülkelerle ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduklarını dile getirdi.

''Irak'ta güvenlik büyük oranda temin edilmiştir'' diyen Maliki, Irak'ın şu anki iç durumunun eskiye oranla daha iyi olduğunu ifade etti ve istikrarlı bir Irak'ın bölge ve dünya güvenliğinin lehine olacağını vurguladı.

Haberde, Maliki'nin, Tahran yönetimine, ABD ve Irak hükümeti arasında imzalanması planlanan güvenlik anlaşmasının İran'ın aleyhine olmayacağına dair güvence verdiği de belirtildi.

Maliki, dün gece İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada da ''İran dahil, Irak'ın komşularının güvenliğini tehlikeye sokacak bir yer durumuna gelmesine asla izin vermeyeceğiz'' demişti.

-''TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞMAYA HAZIRIZ''-

Maliki, Tahran'daki temasları çerçevesinde ayrıca İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Perviz Davudi ve İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ile de biraraya geldi.

Perviz Davudi, Maliki ile görüşmesinde, güçlü bir Irak'ın tüm bölgenin yararına olduğunu söyledi ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması ve iç güvenliğin sağlanmasının İran'ın önceliklerinden olduğunu bildirdi.

''İran, tüm alanlarda deneyimlerini Irak ile paylaşmaya hazır'' diyen Davudi, Irak'ın yeniden yapılanmasına yardımcı olma sözü verdi. Davudi, petrol üretimi, elektrik santrali yapımı ve sınır ticareti gibi konularda ortamın işbirliğine uygun olduğunu kaydetti.

Nuri El Maliki, yarın da İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşecek ve Şiiler'in 8. imamı İmam Rıza'nın türbesinin bulunduğu Meşhed kentini ziyaret edecek.

Bu arada Maliki'nin heyetinde bulunan bakanlar da İranlı muhataplarıyla ikili görüşmeler yaptı.

İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Casim ile görüşmesinde, ''Düşmanlarımız savunma ilişkilerimizi azaltmada başarılı olamayacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious