Irak Başbakanı Maliki ve heyeti yarın Türkiye'de olacak

  • Giriş : 06.08.2007 / 16:31:00

Irak Başbakanı Maliki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine bir günlük ziyaret için yarın Ankara'ya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taslak üzerindeki çalışmaların tamamlanabilmesi halinde, ziyaret sırasında terörle mücadelede işbirliği konusunda bir anlaşmanın imzalanması öngörülüyor.

Ankara'ya yarın sabah saatlerinde gelmesi ve ilk önce Anıtkabir'i ziyaret etmesi öngörülen Maliki, aynı gün Başbakan Erdoğan ile bir araya gelecek ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilecek.

Maliki'ye Türkiye ziyaretinde, aralarında 5 bakanın bulunduğu yaklaşık 30 kişilik heyet eşlik edecek.

Irak Başbakanı'nın heyetinde Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile ulusal güvenlikten sorumlu devlet bakanı ve terörizmle mücadele koordinatörü Şirvan Vaili de bulunuyor.

Maliki'nin Ankara'daki temaslarında, iki ülke ilişkilerini ilgilendiren, başta güvenlik olmak üzere, ticari ve ekonomik ilişkiler dahil her türlü konu ve sorun masaya yatırılacak.

Türk yetkililer, Maliki'nin temaslarının önemli bir gündem maddesini oluşturacak olan terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Irak tarafına Türkiye'nin hassasiyetlerini aktararak, bu konuda gereğinin yapılması taleplerini bir kez daha yineleyecek.

Teröre karşı anlaşma

Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin geçmişte Irak'a terörle mücadelede işbirliği anlaşması yapılması önerisinde bulunduğunu hatırlatarak, şimdi iki taraf arasında bir anlaşmanın taslağı üzerinde müzakerelerin sürmekte olduğunu belirtti.

Taslak üzerindeki çalışmaların tamamlanıp anlaşmanın Maliki'nin ziyareti sırasında imzalanacağı konusunda bir kesinlik bulunmadığını ifade eden kaynaklar, "Biz onlara (Iraklı yetkililere) zamanında terörle mücadelede işbirliği anlaşması yapalım demiştik. Onlar da 'olur' demişlerdi. O taslaklar üzerinde çalışmalar devam ediyor. Henüz sonuçlanmadı. Ziyaret sırasında imzalanma ihtimali var mı? Var, ama yetişirse" diye konuştu.

Anlaşmada, terörle mücadele konusunda iki ülkenin güçlü bir işbirliği içinde olmasını öngören unsurlar yer alıyor.

Kaynaklar, Maliki'nin temasları sırasında, hazırlıklarının yetiştirilebilmesi durumunda, ticari ve ekonomik alanda bazı anlaşmalara imza atılmasının öngörüldüğünü de kaydetti.

"Bizim dostumuz, komşumuz Irak'ın merkezi hükümetiyle her alanda ilişkilerimizi geliştirmek için bu ziyaretten yararlanmaya çalışacağız" ifadesini kullanan diplomatik kaynaklar, Irak ile terörle mücadele alanında, ticari-ekonomik konularda ilerleme sağlamak istediklerini söyledi.

Maliki, çarşamba sabahı Ankara'dan ayrılarak, bölge turunun ikinci durağı İran'a hareket edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious