Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Türk heyetini kabul etti

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Türk heyetini kabul etti.9998
  • Giriş : 01.05.2008 / 15:41:00

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Türkiye'yle ilişkileri her alanda güçlendirmek istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak'ın başkenti Bağdat'ta temaslarda bulunan Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik, Başbakan Nuri el Maliki tarafından kabul edildi. Bu yılı 'dünyadaki tüm ülkelerle ilişkileri geliştirme yılı' ilan ettiklerini söyleyen Maliki, hükümetinin özellikle Türkiye ile ilişkilerini her alanda güçlendirmeyi hedeflediğini bildirdi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Maliki, görüşmede Irak'ta güvenliğin sağlanmasına yönelik başarılarını anlattı ve Türk şirketlerini özellikle ülkenin kuzeyinde sanayi, ticaret, eğitim ve diğer alanlarda yatırıma davet etti.

Irak Başbakanı, Türk hükümetine ülkesiyle ilişkileri güçlendirme ve ülkedeki siyasi süreç ile güvenlik önlemleri konusunda verdiği desteğe de teşekkür etti.

Ahmet Davutoğlu ise Irak hükümetine, terörle mücadeleye, Irak'taki yeniden yapılanma projelerine verdikleri desteği bir kez daha yineledi.

Türk heyeti, Bağdat'taki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin yanı sıra bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile de bir araya gelecek.

Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik başkanlığındaki Türk heyeti Mart ayında da Irak'ta bir hafta boyunca temaslarda bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious