Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Fransa'yı reddetti

  • Giriş : 22.08.2007 / 19:06:00

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Fransa'nın Irak için konferans önerisine yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ın sorunlarını kendisinin çözebileceğini söyledi. Talabani, Fransa'nın petrol yatırımını ve yeniden inşa sürecine yardımcı olmasını tercih edeceklerini belirtti.

Talabani, Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Fransa'nın Irak konusundaki konferans önerisiyle ilgili olarak, bu öneriyi gerekli bulmadığını söyledi.

Irak'ta herkesin birbiriyle konuştuğunu, her toplumun diyaloğa katıldığını belirten Talabani, konferans dışında bir yol bulabileceklerini kaydetti.

Talabani, ayrıca şiddet eylemlerine rağmen, "Irak'ta Sünni-Şii savaşı olmadığını" anlattı, 6 Sünni bakanın hükümetten ayrılmasının demokrasinin doğal bir durumu olduğunu ifade etti.

"Kouchner'in ziyareti olumlu"

Saddam Hüseyin'in devrilmesinden bu yana Irak'ı ziyaret eden en üst düzey Fransız yetkili olan Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in bu "tarihi" ziyaretini olumlu karşıladığını açıklayan Talabani, "Fransız hükümeti, geçmişte halkın nefret ettiği bir diktatörlükle bağlarını sürdürdü. Şimdi, ilişkileri yenileme zamanı" dedi.

Fransa'nın yeniden inşa konusundaki yardımlarını olumlu karşılayacaklarını belirten Talabani, ayrıca Fransız yatırımını bekleyen petrol alanları olduğunu ifade etti.

Bu arada, Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Denis Simonneau, Talabani'nin açıklamaları üzerine, Irak konusunda uluslararası bir konferans yapılması düşüncesinin birçok fikirden biri olduğunu ve bunun ancak Iraklıların istemesi halinde uygun bir zamanda yapılabileceğini söyledi.

Irak'a sürpriz bir ziyarette bulunan Kouchner, Fransa ile uluslararası toplumun Irak'ta daha fazla diplomatik rolü olmasını istemişti.

Fransız basını, Kouchner'in, temmuz ayında Paris'te yapılan Lübnan Konferansı paralelinde, Irak için de siyasi liderlerin ülke dışında toplanacağı bir konferans düzenlenmesi önerisinde bulunduğunu aktarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious