Irak Devlet Başkanı Talabani DEİK üyelerini kabul etti

Irak Devlet Başkanı Talabani DEİK üyelerini kabul etti.14765
  • Giriş : 08.03.2008 / 12:00:00
  • Güncelleme : 08.03.2008 / 12:14:18

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye ile her alanda stratejik ilişkiler kurmak istediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara ziyareti çerçevesinde ikamet etiği Camlı Köşk'te Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Türk-Irak İş Konseyi üyelerini kabul eden Talabani, görüşmenin başında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e davetinden dolayı teşekkür ederek, Türkiye'ye gelmenin kendisi için büyük bir onur olduğunu belirtti.

Irak'ın teröre karşı verdiği mücadelede tüm Türk yetkililerine ve TSK'ya verdiği destekten dolayı minnettar olduğunu söyleyen Talabani, "Türkiye ile petrol, ekonomi, ticaret, kültür ve siyaset gibi her alanda stratejik ilişkiler kurmak istiyoruz" diye konuştu.

Ziyaretinin temel amacının ikili işbirliğini geliştirmek olduğunu vurgulayan Talabani, bu çerçevede DEİK üyeleriyle görüşmekten çok memnun olduğunu, kendilerine Irak olarak tüm kolaylıkları sağlamaya hazır olduklarını bildirdi.

"Irak olarak sizlere ülkenin güneyi, Bağdat ve 'Kürdistan' dahil bütün bölgelerinde kolaylıklar sağlamaya hazırız" diyen Talabani, Irak ekonomisinin iyi durumda olduğunu ifade etti ve Türk şirketlerini Irak'ta yatırım yapmaya çağırdı.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious