Irak Devlet Başkanı Talabani İran'da

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, resmi ziyaret için İran'ın başkenti Tahran'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehrabad havalimanında İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve Enerji Bakanı Perviz Fettah tarafından karşılanan Talabani, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşecek. Talabani'ye, dışişleri, petrol, eğitim, sanayi ve maden ile bilim ve teknoloji bakanları da eşlik ediyor.

Ahmedinejad-Talabani görüşmesinde, ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra ağırlıklı olarak Irak'ta güvenliğin sağlanması konusunun gündeme geleceği ifade ediliyor.

Talabani, Irak Devlet Başkanlığı görevini üstlendikten sonra, geçen yıl kasım ayında İran'ı ziyaret etmiş ve 40 yıl aradan sonra İran'ı ziyaret eden ilk Irak devlet başkanı olmuştu.

Irak'ta Saddam Hüseyin yönetiminin devrilmesinden sonra, 1980'lerde 8 yıl savaşan iki ülke arasındaki ilişkiler düzelme eğilimi gösterdi. ABD'nin öncülük ettiği koalisyonun Irak'ı işgalinden sonra yönetimde güçlenen Şiiler, İran ile ilişkileri geliştirmek için çaba harcıyor.

İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelme sinyali vermesinden sonra dönemin İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, 2005 mayıs ayı ortalarında Irak'ı ziyaret etmiş, Irak Başbakanı İbrahim Caferi de aralarında 9 bakanın bulunduğu kalabalık heyetle 16 Temmuz 2005'de İran'a resmi ziyarette bulunmuştu.Caferi'den sonra Irak başbakanı olan Nuri El Maliki de eylül ayının ortalarında İran'ı ziyaret etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious