Irak diplomasimiz hız kazandı

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, temaslarda bulunmak üzere sabah Bağdat'tan İstanbul'a, İstanbul'dan da Ankara'ya gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün akşam Yunanistan'ın milli günü nedeniyle düzenlediği resepsiyonda, Irak ile ilgili geniş katılımlı bir toplantının önümüzdeki ayın başında İstanbul'da yapılması için hazırlıkların yapıldığını duyurmuştu. Son 3 aydan buyana, Türkiye Irak ile ilgili gerçekleştirilen toplantılarda yer aldı ya da görüşü alındı.
Irak Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, temaslarda bulunmak üzere bu sabah Bağdat'tan İstanbul'a, İstanbul'dan da Ankara'ya gelecek. Geçtiğimiz ayda Irak'ın Şii Cumhurbaşkanı yardımcısı Adil Abdulmehdi Türkiye'yi ziyaret etmiş, Başbakan ve Dışişleri Bakanı ile bir araya gelmiş, Ancak Cumhurbaşkanı ile görüşememişti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, sabah erken saatlerde İstanbul üzerinden Ankara'ya gelecek olan Tarık Haşimi, Beklenenin aksine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilecek. Ardından da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile de görüşmesi bekleniyor.

Ani bir ziyaret çerçevesinde yarın Ankara'da temaslarda bulunacak olan Haşimi'nin görüşmelerinde, bölgesel sorunların yanısıra, 2 ülkeyi ilgilendiren konuların ve ağırlıklı olarak İstanbul'da yapılması beklenen Irak toplantısının ele alınması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious