Irak Dışişeri: PKK ülkeyi terketsin

Irak Dışişeri: PKK ülkeyi terketsin.9872
  • Giriş : 19.10.2007 / 09:15:00

Türkiye’nin sert tepkisi sonuç verdi. Irak ilk kez PKK kadrolarının sınırdışı edilmesi için somut adım attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Dışişleri Bakanı PKK'nın ülkeyi terk etmesini istedi
Irak’ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, PKK’ya “Topraklarımızı derhal terkedin!'' ültimatomu verdi Daha önce PKK ile mücadeleye hiç yanaşmayan Zebari, bu kez şöyle konuştu: “Resmi talebimiz PKK’nın topraklarımızdan çıkmasıdır. Bu örgütün daha fazla sorun yaratmasını istemiyoruz...'' Zebari, Irak’ın bu kararını tüm dünyaya İngiliz Reuters haber ajansı ile ilan etti: “Örgüt, ne Irak hükümetinin ne de Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin onayıyla bu topraklarda bulunuyor. Kesinlikle ve hiç şüphesiz resmi talebimiz Irak topraklarını terk etmeleridir. Zaten çekmekte olduğumuz sorunlardan daha fazlasına yol açmalarını istemiyoruz...'' Dışişleri Bakanı, Irak’ın kuzeyinin istikrarlı bir bölge olduğunu ve bu bölgenin istikrarını tehdit etmenin hiçbir partinin ya da tarafın çıkarına olmadığını ifade etti.

Tezkere üstümüzde gezinen kılıç gibi
Irak, Zebari’nin ardından ilk kez Türk ordusunun bölgeye yapacağı olası bir operasyona da yeşil ışık yaktı. Zebari, Türk Ordusu’nun topyekün bir operasyon yapacağını sanmadığını, PKK kamplarına sadece kısıtlı bir hava saldırısı beklediklerini ifade etti. Bağdat yönetiminin PKK’ya topraklarından ayrılması için süre verip vermeyeceği sorusunu ise Zebari, “Mümkün olan en kısa sürede'' diye yanıtladı. TBMM’de tezkerenin kabul edilmesiyle ilgili olarak hükümetinin “rahatsız olduğunu'' belirten Kürt Bakan şöyle devam etti: “TBMM’nin bu kararı, özellikle Türk ordusuna başka bir ülkenin egemenliğini ihlal etme yetkisini vereceğinden, Irak-Türkiye ilişkilerine zarar verir. Irak hükümeti tezkere kararından oldukça rahatsızdır. Bu izin, Irak’ın ensesinde, birliğinde ve egemenliğinde asılı bir kılıçtır ve biz bunu ciddiye alıyoruz'' diye konuştu. Irak Devlet Başkanı Talabani de önceki gün Fransa’da PKK’nın Kürt halkı çıkarlarına artık zarar vermeye başladığını söylemişti.

TSK havadan glebilir
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine karşı bir hava saldırısı düzenleme olasılığı olduğunu söyledi. Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Türkiye'nin yakın zamanda büyük bir askeri operasyon düzenlemesini beklemediğini belirtti.
Zebari, olası bir saldırının Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik hava operasyonu şeklinde olabileceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious