Irak Dışişleri Bakanı: ABD, Irak'tan erken çekilmemeli

Irak Dışişleri Bakanı: ABD, Irak'tan erken çekilmemeli.9872
  • Giriş : 23.08.2007 / 09:40:00

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, ABD'nin, Irak'tan erken çekilmemesi gerektiği görüşünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zebari, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin Irak'tan erken çekilmesi halinde ''Irak'ın çökebileceği ve bölgede çatışmaların çıkabileceği'' uyarısında bulundu.

Zebari, El Hürre televizyonuna verdiği demeçte, "Irak'tan Amerikan askerlerinin erken çekilmesi, Irak'ın çöküşüne neden olabilir, Irak'ı içerden parçalanmaya ve bölünmeye sürükleyebilir" dedi.

Koalisyon güçlerinin Irak'tan erken çekilmesinin "bölgesel müdahaleler ve çatışmalara yol açabileceğini, bu çatışmaların bölgeyi savaşlara sürükleyebileceğini" belirten Zebari, bunun "büyük çapta mezhep çatışmalarına ve iç savaşa" da neden olabileceğini savundu.

Askerlerin Irak'tan erken çekilmesi halinde, El Kaide'nin Irak'ta "gerçek ve önemli bir üs" kurma imkanı bulabileceğini söyleyen Zebari, Suriye'den Irak'a, intihar etmek ve sivil Iraklıları öldürmek için onlarca intihar eylemcisinin girdiğinin kanıtlandığını söyledi.

Zebari, "Suriye'nin gerçekten güvenliği artırma isteği varsa bu sorunun Irak ve Suriye sınırlarında halledilebileceğini" düşündüğünü de ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious