Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'yi suçladı

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'yi suçladı.7243
  • Giriş : 11.09.2007 / 13:36:00

Zebari, Maliki'nin ziyaretinde K.Irak'taki PKK varlığına karşı somut adım atılamaması konusunda Türkiye'yi suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, geçtiğimiz ay Ankara'ya gelen Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin ziyaretinde Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı somut adım atılamaması konusunda Türkiye'yi suçladı.

Metin iyi hazırlanmamıştı

Zebari, "Türk hükümeti PKK'ya karşı mücadele edilmesi konusunda bir anlaşma metni imzalanmasını önerdi. Ancak bu metin iyi hazırlanmamıştı ve metni reddettik. Türkiye, uzmanlar arasında bir çalışma başlatılmasını önerdi. Herhangi bir ülkenin dayatmasını kabul edemeyiz. Anlaşma bu yüzden gecikti" dedi.

Bakan Zebari'ye göre Türkiye, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimini diyalog sürecinin dışında tutarak bir hata yapıyor.

Irak Dışişleri Bakanı, merkezi hükümetin gücünü Irak'ta istikrarın sağlanması konusunda harcadığını, Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı mücadele edecek olanın bölgedeki Kürt otoritesi olduğunu söyledi.

Hoşyar Zebari, Kerkük'ün statüsü ile ilgili tartışmalarda Türkiye'nin tutumundan duydukları rahatsızlığı da şu sözlerle ifade etti:

"Bu Irak hükümetinin egemenliğinin altındaki bir konu. Türkiye Yunanistan'ın İzmir'in nasıl düzenlenmesi konusundaki müdahalesine tahammül etmez. Bunu kabul eder misiniz?"

Irak Dışişleri Bakanı, Kerkük'ün statüsünü belirleyecek referandumun gecikmeli olsa da mutlaka gerçekleştirileceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious